Jos 9. luokan todistuksessa matikka 9, pärjääkö lukiossa pitkällä matematiikalla?
Mies patistaa valikoimaan pitkän matikan, poika ei osaa päättää, ottaako pitkän vai lyhyen. Kokeista saa enimmäkseen ysiä.
Kommentit (53)
Pitkä matikka lukiossa on ihan toista luokkaa, kuin yläasteella. Pitkä matikka vaatii todella paljon osaamista ja työtä, koska siellä mennään todella nopeasti eteenpäin.
Tottakai siitä on valtavasti hyötyä ja jatko-opiskeluun miettiessä saat paljon enemmän pisteitä kirjoituksista... Ja myös voi aina vaihtaa takaisin lyhyeeseen matikkaan jos ei pysy pitkässä mukana.
Kannattaa valita aluksi pitkä. Sen voi vaihtaa lyhyeksi jos ei pärjää.
Jos motivaatiota ja matikkapäätä riittää, kannattaa ainakin yrittää. Jos tuntuu liian vaikealta, voi vaihtaa lyhyeen.
Lukiossa eräs kaverini oli kympin tyttö peruskoulussa, mutta pitkä matematiikka tuotti hänelle suuria vaikeuksia ja sai kursseista enimmäkseen kutosia.
Pojalla oli yläasteella kasia ja seiskaa ja hyvin on pärjännyt, kirjoittaa pitkän matikan ensi kuussa. Harjoituskokeiden perusteella M tai C tulossa.
Keskiarvo oli 7.8 ja niukin naukin pääsi lukioon, mutta on mennyt tosi hyvin. Enkusta sai E:n.
Ei pärjää jos ei ole väintään 11 todistuksessa..
Pärjää tietenkin, jos jaksaa tehdä niitä läksyjä. Kannattaa vähän katsoa että riittääkö motivaatio. Senhän voi vaihtaa sitten lyhyeen, ellei jaksa.
Lukiossa on aivan erilaista matematiikkaa ja fysiikkaa. Ei yläasteen arvosanoilla ole niin väliä.
Pitkä kannaattaa tosiaan valita ja jos ei mene kurssit läpi niin vaihtaa lyhyeen joka on paljon helpompi.
Lukion ykköskurssin arvosana ratkaisee enemmän. Sehän on nykyään kaikille yhteinen kurssi. Sisältönä on mm. yhtälönpyörittelyä ja jos ei siitä tykkää tai pärjää, ei kannata valita pitkää. Huonosti kirjoitetulla pitkällä ei tee todistusvalinnassa mitään. Hyvistä lyhyen arvosanoista saa enemmän pisteitä kuin pitkän huonoista.
Riippuu täysin miten tuo ysi on saatu. Jos se on tullut lähes lukematta, mutta opiskelutaidot löytyvät, sujuu laajakin. Jos taas ysiin on joutunut tekemään valtavasti töitä (tunteja illassa), tulee olemaan vaikeuksia.
Aina kannattaa valita se pitkä. Sek voi vaihtaa lyhyeen myöhemmin.
Vierailija kirjoitti:
Riippuu täysin miten tuo ysi on saatu. Jos se on tullut lähes lukematta, mutta opiskelutaidot löytyvät, sujuu laajakin. Jos taas ysiin on joutunut tekemään valtavasti töitä (tunteja illassa), tulee olemaan vaikeuksia.
Yksi kaveri vähän tsemppasi ysillä ja matikka nousi kutosesta ysiin. Lähti henkseleitä paukutellen lukemaan pitkää, "koska lyhyttä matikkaa ei voi vaihtaa pitkään, mutta pitkän voi vaihtaa lyhyeen".
Niinhän siitä vaihto tuli. Lähtökohtaisesti on parempi lukea suoraan lyhyttä kuin vaihtaa pois pitkästä, mutta vaihto tosiaan onnistuu, ja sitä jatkuvasti käy.
Numeroa enemmän vaikuttaa se, kiinnostaako matematiikka, sen opiskelu ja siihen panostaminen. Toki voi muistaa että pitkästä voi vaihtaa lyhyeen jos siltä tuntuu.
Olettaa voisi, että pärjää, mutta oleellisin kysymys on, onko se 9 tulosta kovasta työstä ja raadannasta ja pitääkö poika ylipäätään matematiikasta.
Lukion 1.kurssi on kaikille yhteistä, lyhyttä, matematiikkaa, siinä tehtävä päätös jatkaako sitä vai vaihtaako pitkään. Ja päätös pidemmän tähtäimen ajattelun kautta eli aikooko kirjoittaa lyhyen vai pitkän matematiikan ja minne hakee opiskelemaan.
On nimittäin niitäkin tapauksia joka vuosi joilla jää lakki kokonaan saamatta, kun ei se matikka menekään läpi.
Meillä poika ei edes harkinnut lyhyttä matematiikkaa, peruskoulussa matematiikka oli aina 10, myös kokeissa.
Nyt aloitti yliopiston ja pääsi sinne ns suoravalinnalla, perustuen ylioppilastodistukseensa ja mm pitkän matematiikan arvosanaan, opiskelee alalle jossa täytyy matematiikkaa laaja-alaisesti hallita.
öö..
pärjääkö pitkällä matematiikalla..
ap ei pärjää kieliopillaan..
Mielestäni pitkä matematiikka on yksi lukion parhaista ja kehittävimmistä aineista. Matemaattisen taidon ohessa kehittyy tietynlainen kyky analyyttiseen päättelyyn. On myös tärkeä tekijä, kun haetaan jatko-opintoihin lukion jälkeen.
Ei välttämättä. Yläasteella on vielä mukana latvakakkosetkin, jotka menee ammattikouluun pyöränkorjaajalinjalle.
Pärjää vain ja ainoastaan, jos on valmis tekemään matikan kotitehtäviä joka ilta vähintään tunti, mielellään kaksi. Ja kannattaa ottaa huomioon myös se, että lukiossa täytyy tehdä muidenkin aineiden läksyt. Mikäli osaa aikatauluttaa iltamenot ja on opiskelutekniikka hallussa, niin tervetuloa! T. Lukion pitkän matikan ope
Itsellä oli lukiossa pitkä matikka ja fysiikka, en liiemmin panostanut ja taisi matikassa olla todistuksessa 6 tai 7 ja kirjoituksissa c tai b, en muista. Olen koulutukseltani insinööri ja tarvinnut työelämässä yhteen- / vähennys- / kerto- ja jakolaskuja sekä prosenttilaskuja. Kaikki muut oli hv ja hyvin oon pärjännyt.
Hyvinkin voi pärjätä. Tärkeintä on, että jaksaa keskittyä tunneilla ja panostaa. Minulla oli ysillä keskiarvo 9 ja lukiossa lopulta pitkässä matikassa keskiarvo 9,8