Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Susinelikko

Vierailija
08.07.2015 |

Salon ja Raaseporin rajaseudulla oleskelleelle susiparille on syntynyt tänä keväänä neljä pentua. Pari viikkoa sitten pentue tallentui riistakameran kuvaan varsin vauhdikkaissa merkeissä.

Kyseessä on historiallinen havainto, sillä alueella ei ole tiettävästi ollut susipentuetta yli sataan vuoteen.

Vaatiiko pelottelu kaadon?

Suomen Metsästäjäliitto tiedotti pentuhavainnosta tiistaina. Liiton mielestä on "tärkeä pyrkiä säilyttämään susien ihmisarkuus."

- Susipari ei ole aiheuttanut ongelmia alueella. Nyt kun pari on muuttunut laumaksi, pitää seurata, muuttuuko käytös. Toivottavasti pysyvät vain metsän antimien parissa, eivätkä ala karjaa tai lemmikkejä hätyyttelemään, Metsästäjäliiton järjestöpäällikkö Teemu Simeniussanoo.

Sudet pyritään pitämään arkoina ensisijaisesti pelottelemalla, kuten ajattamalla. Simeniuksen mukaan myös suden kaataminen voi tulla kyseeseen häiriökäytöksen ennaltaehkäisyssä.

- Tehokas keino tehdä laumasta arka on metsästää yksi nuori yksilö.

 

Tätä konstia voisi siis varmaan soveltaa koulukiusaamisen ehkäisyyn?

 

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
08.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Söpöä. oletko vienyt jotain pikkupurtavaa niille pellonlaitaan?

Vierailija
2/2 |
08.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Iloista laukkaa menevät! Meillä on täällä mökkiseudun metsissä susia, karhuja ja ilveksiä.  Hyvin pysyttelevät poissa ihmisten silmistä. Karhunkakkaläjiä näkyy, ei muuta. Ja koirat näkee metsässä joskus jotain sellaista, mitä me ihmiset ei nähdä. Toivottavasti noista pienistä ei ammuta ainuttakaan. Koulukiusaajista ei ole niin väliksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi kahdeksan