Avoimen hintoihin +50% korotus!
Nykyään taksa on 15 euroa/ opintopiste, kun aiemmin se oli 10. Esim. yhden 5 op kirjatentin tekeminen maksaa siis 75 euroa. Muutenkin luennot ja opetus karsittu minimiin, kaikki materiaali verkossa. Tulee ihan hyvä hinta jos väylän kautta yrittää sisään.
Kommentit (7)
Tuossa ole mitään järkeä, että hinnat ovat samat kursseittain pelkästään opintopisteiden perusteella. Esim tuo 75e jostain kirjatentistä on täyttä rosvousta. Jostain harjoituksia ja labroja sisältävästä kurssista se voisi ollakkin ihan ok.
MIkä pakko on tunkea sisään avoimen väylän kautta? Oman kokemuksen mukaan sisäänpääsy on paljon helpompi ja varmempi pääsykokeessa kuin avoimen väylän kautta ainakin siinä samassa yliopistossa, jossa on niitä avoimen opintoja suorittanut.
Jaaha, siinä meni tältä työttömältä sekin mahdollisuus aktivoida itseään.
Silti edes tuo maksu ei varmasti kata kustannuksia. Jonkun täytyy tehdä ne tentit, tuottaa ne verkkoaineistot ja sitten vielä tarkistaa vastaukset.
KUmpikohan sen raha ottaa, järjestävä oppilaitos vai yliopisto. Yleensähän nuo on kansalaisopiston tms. kanssa yhteistyössä järjestettyjä.
[quote author="Vierailija" time="08.07.2015 klo 10:11"]
MIkä pakko on tunkea sisään avoimen väylän kautta? Oman kokemuksen mukaan sisäänpääsy on paljon helpompi ja varmempi pääsykokeessa kuin avoimen väylän kautta ainakin siinä samassa yliopistossa, jossa on niitä avoimen opintoja suorittanut.
[/quote]
Eikös tämäkin muutu/ole muuttunut? Ensisijalla on ne, joilla ei ole korkeakoulututkintoa. Tulevaisuudessa alan vaihtaminen on mahdotonta.
Huomasin saman! Kävin avoimen kursseja viime vuonna ja nyt meinasin jatkaa, mutta tyrmistyin tuota hinnannousua. Pakkohan se on maksaa, jos meinaa käydä...