Mitä seuraa jos imettää mutta ei juo?
Tänäänkin juonut yhden lasin mehua ja syönyt maksalaatikkoa ja karkkia. Täysimetys, vauva 3kk.
Ei vaan jaksa enää huolehtia itsestä kuten syödä tai harjata hiuksia. Liikaa stressiä (ei vauvasta vaan muutto, asunnossa ilmennyt ongelma ja remppasotkun keskellä eläminen).
Kommentit (5)
[quote author="Vierailija" time="07.07.2015 klo 18:28"]Kannattaa juoda nii riittää maitoa eikä tuu nestehukka. Nestehukasta pääkipua ja kuumetta. Tsemppiä!
[/quote]
Pääkipua ja väsymystä on ollut viimeaikoina kyllä. Pelottaa että maito loppuu ja yritän juoda mutta se unohtuu kun heti kun vauva nukkuu tai on muuten tyytyväinen yksin on juostava pakkaamaan jne.
Jos maito riittää niin voiko se olla ravinneköyhää/huonoa?
Kantsii syödä monipuolisesti eli ruokaymyrän joka lohkosta.
Vitamiinien ja rautatbl riittävä saanti(purkista).
Kyllä se maito loppuu. Äidin omiin elintoimintoihin pitää riittää nestettä. Esim. virtsaakin pitäisi erittyä. Itsellä meinasi maito loppua pari kk sitten kun en juonut tarpeeksi. Vauva nyt 4kk. Juo vaikkei olisi jano. Ja hanki apua jos et jaksa, puhu neuvolassa
Kannattaa juoda nii riittää maitoa eikä tuu nestehukka. Nestehukasta pääkipua ja kuumetta. Tsemppiä!