Kaveri rikkoi tasapainolautani, ei suostu korvaamaan! Mitä tehdä?
Ylipainoinen kaveri rikkoi tasapainolautani, vaikka tiesi painorajasta. Nyt väittää, että laudassa oli valmistusvirhe, ei voi myöntää painavansa niin paljoa. Mitä tässä pitää tehdä?
Kommentit (9)
[quote author="Vierailija" time="06.07.2015 klo 19:57"]
Ylipainoinen kaveri rikkoi tasapainolautani, vaikka tiesi painorajasta. Nyt väittää, että laudassa oli valmistusvirhe, ei voi myöntää painavansa niin paljoa. Mitä tässä pitää tehdä?
[/quote]
miksi lainasit ? Mun tuttu rikkoi meillä kristallilasin. Olin lasit tuonut Tsekeistä ja meni itse ottamaan vitriinistä. Sanoin vielä älä ota, nauroi vaan ja kaatoi juomaa. Kun vei lasin lavuaariin, lasi rikkoutui. Kysyin miten aiot korvata, sanoi lasissa oli vikaa ennestään. Nyt kun käy, annan aina lasten juomamukin, muovisen. On sanonut jotain, sanon aina kun et ole edellistä vielä korvannut, muuta et saa.
otti kerran lapsen oman mukin, ilmoitin jos ton rikot, lapsi suuttuu niin ettet voi ikinä tulla meille, laittoi takas ja tyytyy muoviin.
tyydy kohtaloon. Hommaa uusi. Jos ei ole varaa, ota pikavippi,
Eikös ne laudat maksa parikymppiä? Antaisin olla, kun on kyse noin pienestä summasta.
Mutta totta kai kaverisi kuuluisi korvata. Jos olit itse vieressä ja annoit hänen käyttää lautaa, sitten vikaa on myös sinussa.
[quote author="Vierailija" time="06.07.2015 klo 20:00"]Paljonko painoraja?
[/quote]
On 100kg, ja varmaan tuossa on vielä joku varmuusvara päälle.
Ap
Ja on varaa ostaa uusi, kyse ei ole siitä. Harmittaa vaan kaverin käytös...
Ap
[quote author="Vierailija" time="06.07.2015 klo 20:05"]
Eikös ne laudat maksa parikymppiä? Antaisin olla, kun on kyse noin pienestä summasta. Mutta totta kai kaverisi kuuluisi korvata. Jos olit itse vieressä ja annoit hänen käyttää lautaa, sitten vikaa on myös sinussa.
[/quote]
Jep, ei muutaman kympin vahingosta kannata kovin isoa sotaa nostaa. Vartin voi väitellä, mutta sitten on paras antaa olla.
Lauta oli tilattu netistä, eli uutta ei saa tosta vaan, tulee postikulut päälle jne.
Kavereita oli siis useempi kylässä, yks halus kokeilla lautaa. Sanoin, että ok, mut ei parketilla ja että laudassa on 100kg painoraja. Sanoin painorajan ihan siks, että tää ylipainoinen ei yrittäis kokeilla. Mutta ilmeisesti tämä kaveri ei halunnut muiden tietävän, että on niin painava, tai sitten pettää itseäänkin, koska meni laudalle.
Ap
No haloo, täytyy kyllä olla aika idiootti kaveri. Itselläkin ylipainoa reilusti (ei nyt ihan 100 kg kuitenkaan), eikä kyllä tulisi mieleenkään mennä mihinkään vempaimeen, jossa on painorajoitus "kokeilemaan" kestääkö.
Jos lauta aikaisemmin oli ehjä, niin tuskin on kyse virheestä :D
Jos rikotaan, niin maksetaan. Vaikka väkisin.