Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Rakkaus on Jumala

Vierailija
02.07.2015 |

 

Ahdistavan tiukkapipoiset vanhoilliset eivät tajua, että kristinusko ei tarvitse dogmeja. Se ei tarvitse runsaita oppilauselmia siitä, miten pitää uskoa, koska se ei ole lakihenkinen uskonto vaan armon uskonto. Oppirakennelmat ja lait jäivät Vanhan testamentin aikaan, Jeesus toi täydellisen vapauden.

Jeesus toi myös uuden eettisyyden. Enää on vain yksi ainoa oppi. Ainoa, mitä kristityn tarvitsee tehdä, on rakastaa. Jeesus antoi rakkauden kaksoiskäskyn: "Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi." Käskyn ensimmäinen osa "Rakasta lähimmäistäsi..." kertoo, mikä on tärkeintä; lähimmäisen rakastaminen. Toinen osa "...niin kuin itseäsi" antaa luvan myös itsensä rakastamiseen.

Ihminen, joka tuntee empatiaa, sympatiaa ja rakkauden tunteita kaikenlaisia ihmisiä kohtaan, on aito kristitty ja varmasti matkalla taivaaseen. Tietenkin hänen tunteensa myös ajavat häntä puolustamaan ja auttamaan yhteiskunnan hyljeksityimpiä ja vaatimaan heille täyttä vapautta elää haluamallaan tavalla. Homoseksuaaleja, pakolaisia jne. Lähimmäistään rakastava ihminen hyväksyy jokaisen, sillä hänen sydämensä on avara.

Tästä kristinuskossa pohjimmiltaan on kysymys, ja tämä on sen keskeinen ja ainoa oppi, josta käsin kaikkea pitää arvioida - rakastamisesta. Syvällisiä ja viisaita ovat ne ihmiset, jotka tämän tajuavat. Vain hengellisessä kehityksessään näivettyneet ja kuihtuneet ihmiset puhuvat enää synnistä ja opista, ja heitäkin meidän pitää sääliä ja ymmärtää. Meidän tulee lempeästi ohjata heitä tuntemaan Rakkaus, sillä Rakkaus on Jumala.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
02.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmoitin asiattomaksi

Vierailija
2/4 |
02.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap on täysin oikeassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap on täysin pelle

Vierailija
4/4 |
02.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pidetääs taas propaganda pois tältä palstalta, yes?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi neljä