Mökillä teinien kanssa..Voi herran paska!
Mökille tultiin tänään klo 13 maissa. Kymmenen minuuttia kun yksi kyseli "mitä tekis". Toista paleli (ulkona 23, sisällä ilmalämpöpumpun huutaessa hoosiannaa 26 astetta). Kolmatta väsytti ja halusi päiväunille klo 19, että jaksaa valvoa taas aamuun. Yhtäaikaa kaikki tappelevat sänkypaikoista (nukkumapaikka sinne, missä paras nettiyhteys), puhelimiensa kanssa kulkivat sängystä sänkyyn ja saakelinmoinen tappelu parhaista yhteyksistä, joita ei vaan täällä ole ilman mokkulaa. Ei huvita nurmenajo, ei huvita soutelu, ei huvita nuotion pito, ei huvita uiminen, ei huvita kortin peluu, ei huvita laavulla käyminen, tikanheittokisat, ei mölkky, eikä petangi, ei huvita vaan oleminen.
Ei helkutti, 10 kuukautta olen odottanut, että pääsen tähän ihanaan paikkaan, kyselin moneen otteeseen, ovatko nuo halukkaita oikeasti tulemaan mukaan. Olivat kuulemma ja tässä helvetti ollaan..
t. minä, teini ja kolme teinin teiniserkkua
Kommentit (29)
Ehdotin nyt teineille ruudutonta päivää. Ei puhelimia, ei telkkaria. Vuorokausi tehdään sitten jotain ihan muuta ja jokainen saa valita mitä. Vaikka sitten kylän ainoaan ylihintaiseen pitsapaikkaan..=) Minä keksin tekemistä (just nuo mainitut laavu, petanque, mölkky, soutelu, korttipelit ym..) ja jokainen teineistäkin saa ehdottaa mitä haluaa ja yritetään tehdä vähän jokaisen juttuja päivän mittaan.
Kolme neljästä suostui, neljäs jäi harkitsemaan. Yöllä nukkumaan mennessä jokainen halukas saa käydä laittamassa puhelimensa ja ruutunsa junttihattuun hellan päälle.. Se on sitoumus yhteiseen sopimukseen, että ruutua ei edes manguta ja asenne korjaantuu..
Meillä on huomenna ihan jännä päivä..=) Minäkin ilman av:ta..=))))
Jepjep! Niin tuttua. Toinen vaihtoehto on mököttäminen, ja kolmas "kaiken kivan testaaminen" (bensakanisterilla on kiva polttaa mökki, melkein).
Minä olin itse hyvä teini, sukulaiset aina kehui. Tosin aikaa on jo vuosikymmeniä.
Sitä saa mitä tilaa. Huonosti olet kakarasi kasvattanut.
Aivan ihana ap! Ihanasti keksitty! :) Toivottavasti junttihattu on aamulla täynnä puhelimia! Myös sinun puhelin! Mukavaa mökkeilyä teille! :)
Meillä suvun teinit pelaa korttia mummon kanssa.
Samat fiilikset täällä. Odotan sitä aikaa, kun saa olla mökillä ilman lapsia :-)
Me ollaan huomenna lähdössä 16-vuotiaan kanssa mökille. Tuun sitten kertoon miten menee :D
Kiva hei :)
Me kyllä pelattiin korttia serkkujen kanssa teineinä illasta aamuun. Parasta.
vie ne takaisin kotiin ja nauti rauhasta... ;-)
[quote author="Vierailija" time="30.06.2015 klo 22:26"]
Kiva hei :)
Me kyllä pelattiin korttia serkkujen kanssa teineinä illasta aamuun. Parasta.
[/quote]
Niin mekin, tosin sillon ei ollutkaan nettiä puhelimessa. Jos olisi ollut niin puhelimia mekin oltais rämplätty ihan varmasti :D
napsauta mokkula jarveen niin johan loppuu kannykan kanssa nyhjaaminen !
Vaivan nimi on nuoruus. Se ei ole pysyvä tila, menee ohi aikanaan.
Nyt pistät ne järjestykseen. Kerro tuo sama että olet 10 kuukautta tätä odottanut, kukaan ei pakottanut mukaan, etkä aio antaa heidän pilata lomaasi. Kuljetus kotiin lähtee aamulla klo 7 jokaiselle jos yksikin vielä valittaa.
Kännykät ja muut vempaimet pois. Kunnon kuri vaan päälle!
En oo ollut mikään aina kiltti teini, mutta jokin raja. Miten ne kehtaa sulle kiukkuillanuo sukulaiskersat.
Kosta, vedät kännit ja olet rasittava ja käy hermoille.
[quote author="Vierailija" time="30.06.2015 klo 22:30"]
Nyt pistät ne järjestykseen. Kerro tuo sama että olet 10 kuukautta tätä odottanut, kukaan ei pakottanut mukaan, etkä aio antaa heidän pilata lomaasi. Kuljetus kotiin lähtee aamulla klo 7 jokaiselle jos yksikin vielä valittaa.
[/quote]
Tuon sanoin jo nyt illalla ennen tätä aloitusta. Ne tietää nyt, että täältä on maitojuna poiskin jos haluaa, tai jos minä niin päätän. Asenne pitkälti ratkaisee miten kenenkin käy..=)
Ja on nuo ihania kummiskin jokainen, itsekään en yhtään viihtynyt täällä teininä, veetutti koko paikka. Ärsyttää vaan tuo narina kun tiesivät mihin ovat tulossa ja miten tärkeä paikka tämä minulle on..
Mutta eiköhän tämä tästä, avautuminen helpotti kummasti. Nuo kermapyllyt on menossa asettautumaan vinttiin aloittamaan sitä kortinpeluuta..=) Katotaan miten käy.
[quote author="ExoPol" time="30.06.2015 klo 22:20"]Mökille tultiin tänään klo 13 maissa. Kymmenen minuuttia kun yksi kyseli "mitä tekis". Toista paleli (ulkona 23, sisällä ilmalämpöpumpun huutaessa hoosiannaa 26 astetta). Kolmatta väsytti ja halusi päiväunille klo 19, että jaksaa valvoa taas aamuun. Yhtäaikaa kaikki tappelevat sänkypaikoista (nukkumapaikka sinne, missä paras nettiyhteys), puhelimiensa kanssa kulkivat sängystä sänkyyn ja saakelinmoinen tappelu parhaista yhteyksistä, joita ei vaan täällä ole ilman mokkulaa. Ei huvita nurmenajo, ei huvita soutelu, ei huvita nuotion pito, ei huvita uiminen, ei huvita kortin peluu, ei huvita laavulla käyminen, tikanheittokisat, ei mölkky, eikä petangi, ei huvita vaan oleminen.
Ei helkutti, 10 kuukautta olen odottanut, että pääsen tähän ihanaan paikkaan, kyselin moneen otteeseen, ovatko nuo halukkaita oikeasti tulemaan mukaan. Olivat kuulemma ja tässä helvetti ollaan..
t. minä, teini ja kolme teinin teiniserkkua
[/quote] odota 10-20 vuotta!