Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Rintasyöpä ei katso ikää, kannattaa tutkia rintojaan (ov)

Vierailija
25.09.2006 |

Rintasyöpä ei katso ikää

25.9.2006 07:02 Ilta-Sanomat



Helsinkiläinen Virpi Jylhä, 31, löysi rintapattinsa suihkussa. Hän hakeutui tutkimuksiin yksityislääkärille välittömästi.



- Patti osoittautui puolitoistasenttiseksi syöpäkasvaimeksi, joka leikattiin. Nuorella elintoiminnot ovat vitaalisia ja syöpä leviää nopeasti, joten vitkuttelu voi koitua kohtalokkaaksi.



Koko rinta poistettiin, mutta kainalon imusolmukkeet olivat terveet. Sytostaattihoidot veivät Virpin aluksi viikoksi sairaalaan ja paksu, vyötärölle ulottunut tukka tippui päästä. Pienten lasten äiti ei silti suostunut täyspäiväiseen syöpäsairaan rooliin.



- Sairastuessani tyttäreni oli vasta yhdeksän kuukautta ja poikani kaksi ja puolivuotias. Tietysti ensijärkytyksessä olin varma, että kuolen. Lapset pitivät kuitenkin kiinni kotiäidin arjessa enkä ehtinyt surra kohtaloani ehkä yhtä paljon kuin jos olisin jäänyt työelämästä sairauslomalle.



Isompi lapsi aisti äitinsä sairauden ja alkoi kivuta vanhempiensa väliin yöksi. Toisaalta lapsen suhtautuminen oli mutkattoman konkreettista: " Äidin tisuun tuli pipi, joka piti ottaa pois" , poika kommentoi.



- Naiseudelleni rinnan poistolla ei ollut mitään merkitystä. Imetin kasvaimen löytyessä, joten rintani olivat jo valmiiksi framilla. Ajattelin, että ne ovat nyt tehneet tehtävänsä kahden lapsen ruokinnassa, ja jos poistolla voidaan pelastaa henkeni, se tietysti tehdään. Rinta on kuitenkin vain rinta, ei sen puute hankaloita elämää samalla tavalla kuin vaikkapa amputoitu käsi.



Virpillä on ensimmäinen vuosikontrolli lokakuussa. Sen lisäksi hän jännittää perinnöllisyystutkimusten tuloksia, sillä myös Virpin suvussa syöpää esiintyy useammalla.



- Tietysti surettaa, olenko siirtänyt syöpägeenit lapsilleni, mutta toisaalta tieto perinnöllisyydestä saa sukulaiset tutkituttamaan itsensä hyvissä ajoin.



Virpi alleviivaa omatoimisen tutkimisen tärkeyttä.



- On turha tuudittautua siihen ajatukseen, että rintasyöpä uhkaa vain vaihdevuosi-ikäisiä. Se voi iskeä yhtä lailla nuoriin naisiin. Kun tuntee omat rintansa, huomaa myös muutokset.



Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
25.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka sairastu rintasyöpään, joten ei se ikää kato.

Vierailija
2/4 |
25.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä uutta tuossa nyt on?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
25.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikävää jos sattuu omalle kohdalle. Outo asenne sinulla.

Vierailija
4/4 |
25.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä olen törmännyt ihmisiin, jotka eivät käy gynellä??? Ihmetyttää jo palstan nimen puolesta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi viisi