Kuinka usein matkustatte ilman lapsia?
Entä lasten kanssa? Kuinka vanhoja lapsia? Kuinka pitkiä reissuja?
------------------------
Ja nyt en hae "Matkustan aina ilman lapsia, olen lapseton!!!!" - vastauksia. Toki niitäkin saa jakaa jos se siltä tuntuu.
Kommentit (10)
Ollaan oltu miehen kanssa aina himoreissaajia ja haluttiin mahdollistaa se reissaaminen myös lasten syntymän jälkeen. Eli kumpikin käy kerran vuodessa "oman" reissun, sinne voi lähtä omien kavereiden tms kanssa, toinen jää silloin kotiin huolehtimaan lapsista. Reissu kestää yleensä max viikon. Ja nyt kun muksut on vähän isompia ollaan käyty kerran vuodessa miehen kanssa kahdestaan reissussa joku pidennetty viikonloppu. Ja lasten kanssa käydään kerran vuodessa 1-2 viikon reissu.
Lapset ovat 6v & 4v.
Olen matkustanut lasten kanssa vain kerran. Kyseessä olivat siskoni lapset.
En matkusta enää.
Me emme pääse koskaan reissuun ilman lapsia. Ei ole lapsille hoitopaikkaa edes viikonlopuksi. Lapset 12,11 ja 6
Kerran vuodessa pyritään matkustamaan ulkomaille kaksin, lisäksi tietty työmatkat.
Perheenä matkustetaan 6 vkoa vuodessa, huomenna taas menossa:D Lapset on reissanneet 3kk ikäisestä, kuopus nyt 13v ja yli 20. matka tulossa.
Ulkomailla ei olla kahdestaan käyty lasten syntymän jälkeen vaikka ovat jo toisella kymmenellä. Kotimaassa ollaan tehty kyllä viikonloppureissuja, ja työmatkoja on kumpikin käynyt yksin myös ulkomailla. Minusta on kiva matkustaa lasten kanssa.
Emme matkusta ilman lasta. Kun teimme lapsen, oli itsestään selvää, että tästedes olemme kolmihenkinen yksikkö ja teemme kaiken kolmestaan. Sitten kun lapsi on (lähes?) täysi-ikäinen ja muuttaa pois kotoa, matkustamme taas kaksistaan.
Olemme matkustaneet ilman lapsia melkein vuosittain siitä asti kun kuopus (kolmesta lapsesta) oli parivuotias. Matkojen kesto viitisen päivää, ja tuon ajan lapset olivat isovanhempien hoidossa.
Paljon olemme kyllä reissanneet koko perheen kesken, ja usein myös isovanhemmat ovat olleet mukana.
[quote author="Vierailija" time="27.06.2015 klo 17:15"]Emme matkusta ilman lasta. Kun teimme lapsen, oli itsestään selvää, että tästedes olemme kolmihenkinen yksikkö ja teemme kaiken kolmestaan. Sitten kun lapsi on (lähes?) täysi-ikäinen ja muuttaa pois kotoa, matkustamme taas kaksistaan.
[/quote]
Kaiken? Ei lapsen saanti tarkoita sitä, etteikö voisi olla muutakin elämää.
[quote author="Vierailija" time="27.06.2015 klo 17:32"]
[quote author="Vierailija" time="27.06.2015 klo 17:15"]Emme matkusta ilman lasta. Kun teimme lapsen, oli itsestään selvää, että tästedes olemme kolmihenkinen yksikkö ja teemme kaiken kolmestaan. Sitten kun lapsi on (lähes?) täysi-ikäinen ja muuttaa pois kotoa, matkustamme taas kaksistaan. [/quote] Kaiken? Ei lapsen saanti tarkoita sitä, etteikö voisi olla muutakin elämää.
[/quote]
Loistava esimerkki siitä miten pilataan parisuhde pitkän päälle:( Ollaan vain äiti ja isä ei enää nainen ja mies - rakastavaiset. Suosittelen kahdenkeskistä aikaa kaikille pariskunnille!!
Olen matkustanut kolme kertaa. Lapsi on 17 . Mutta en myöskään ihmettele, että ihmiset matkustavat ilman lapsia.