Ylikontrolloiva äiti ja hälläväliä-isä
Onko Suomessa korostunut tällainen kasvatusmalli? Mitkä ovat sen seuraukset?
Kommentit (3)
Näinhän se asetelma menee usein, kun ääripäät on vanhempina. Äiti yrittää kompensoida ja vetää välillä tietenkin ylikin, kun yrittää ottaa haltuun kaiken toisen puuttumatta oikein mihinkään. Kun isä ei kanna vastuutaan, tulee toisesta väistämättä se "tiukkis", kun ihan pellossakaan ei voi lapsia kasvattaa, jos meinaa heidät aikuisiksi kasvattaa niin, että joitakin ihmistaitoja olisi aikuisikään mennessä tarttunut mukaan. Isä on tieteniin mukava ja paras vanhempi, kun antaa kaiken periksi ja ei "ota turhasta "pulttia".
Molemmin päin menee väärin, mutta väittäisin, että moni äiti tahtomattaan joutuu tässä asetelmassa omaan tilanteeseensa ja asemaansa, koska on yleensä kuitenkin vastuunsa kantava ja suhteellisen tunnollinen ihminen. Mutta jos joudut olemaan aina se, joka laittaa rajat ja kieltää ja toinen ei koskaan niin tilanne on sekä epäreilu, että vääristää perheasetelman. Ja tämä ei ole vihapuhetta miehiä kohtaan, vaan tällaisia perheitä ja asetelmia on olemassa. Onneksi myös niitä perheitä, joissa kasvatusvastuu jakautuu tasaisesti ja molemmat on vanhempia.
Mun äiti on alkoholisti ja isä tykkää pukeutua naisten vaatteisiin. Luulen, että sun ”ongelmat” on korjattavissa. Älä murehdi pienistä.