Mille alalle kannattaa kouluttautua kolmekymppisenä?
Kommentit (14)
Sille, mikä sinua kiinnostaa ja mille koet että on taipumuksia.
Luonnontiede.
-Tietojenkäsittely
-Matematiikka
-Tekniikka
Kertokaa minulle puolestaan, miten ikä määrittelee sitä mille alalle kannattaa kouluttautua?
Taitaa olla sotilasala ainoa jolle et enää voi (yliopistoista).
[quote author="Vierailija" time="20.06.2015 klo 16:27"]
Taitaa olla sotilasala ainoa jolle et enää voi (yliopistoista).
[/quote]
Joku vie oikeuteen niin ne joutuu luopumaan siitäkin ikäsyrjinnästä.
En tiedä mihin mulla olis taipumuksia... Lukion päättötodistus lukuaineiden ka 9.0, hyvä olen vain kielissä ja kohtalainen piirtämään. Ihmisten kanssa tulen toimeen mutta asiakaspalvelusta nykyisessä työssä en erityisesti nauti. Tämän ikäisenä kun lähtee kouluttautumaan pitää miettiä sitäkin katotaanko 40-kymppistä alalla jo kuin ikäloppua. Ja löytyykö töitä. Ei ap vaan 2
En tiedä miten ikä vaikuttaa tähän asiaan, mutta itse kouluttautuisin itseäni kiinnostavalle alalle, jossa olisi myös realistiset työllistymismahdollisuudet eli yrittäisin etsiä jonkinlaisen mukavan kompromissin. :)
Toki sairaanhoitoala työllistää, mutta mikäli se ei kiinnosta tippaakaan, en itse sinne lähtisi kouluttautumaan (jos miettii, että työuraa jäljellä ainakin 30 vuotta ja jos jokapäivä v*tuttaa mennä töihin ja koko ala v*tuttaa, niin ihan varmasti näkyy myös työnjäljessä sekä omassa jaksamisessa ja hyvinvoinnissa).
[quote author="Vierailija" time="20.06.2015 klo 16:27"]
Luonnontiede.
-Tietojenkäsittely
-Matematiikka
-Tekniikka
[/quote]
Kyllähän noita voi opiskella yli kolmekymppisenäkin. Itse olen yli 40 v ja opiskelen tietojenkäsittelyä yliopistossa. Tosin takana jo yli 20 vuotta alalla ja muitakin alan tutkintoja.
Oletko tähän mennessä koodannut jotain? Itse koodasin ensimmäiset ohjelmat jo lukiossa ja kotona ennen alan opiskelun aloittamista.
Useimmat taitavat kouluttautua lähihoitajiksi. Työkkärikin sitä suosittelee.
Lähäri
SH
Sosiaalityö, oikis, lääkis
Riippuen kyvyistäsi.
Mikä on fysioterapeuttien työtilanne?
Joo kertokaa toisellekkin pelkästään lukion käyneelle kolmekymppiselle...