Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Rukouspalvelu, jonkun puolesta rukoilu, mitä nää oikein on?
17.06.2015 |
En siis ole kristitty ja yleissivistyskin jäänyt heikoksi, mutta voisiko joku selittää mitä on nämä rukouspalvelut ja toisten puolesta rukoileminen? Tai siis mikä idea siinä on?
-
Kuuleeko jumala/jeesus paremmin jos moni rukoilee samaa asiaa?
-
Eikö se ole aika itsekästä pyytää toista rukoilemaan itsensä puolesta?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Ei siinä että pyytää toista rukoilemaan itsensä puolesta ole mitään sen itsekkäämpää kuin muunkaanlaisen avun kysymisessä toiselta.
Jumala ja Jeesus kyllä kuulee ilman monien pyyntöjäkin, jopa ilman pyyntöjä. Raamatussa sanotaan ettei Jumala kuule meitä meidän monisanaisuutemme tähden vaan tietää jo ennen kuin pyydämme mitä tarvitsemme. Rukous onkin enemmän meitä itseämme kuin Jumalaa varten, se muistuttaa meitä Jumalan valtakunnan todellisuudesta ja vahvistaa uskoa. Ihmisen epäuskohan se usein on, joka estää vastaanottamasta sitä minkä Jumala kyllä tahtoisi antaa. "Mitä tahansa anotte uskoen jo saaneenne, se on teille tuleva", sanoo Jeesus. Monen on helpompi uskoa jos asiaa on yhdessä pyydetty.