Miksi näin ei tapahdu Suomessa?
Toisesta keskustelusta lainattu, kun puhe Suomen muualle maksamista rahoista. Miksi mikään hallitus ei koskaan tee kansan kannalta mitään kivaa? Aina vaan kurjistuksia entiseen. Vappusatanenkin piti haudata liian kalliina. Naurattas, jos ei itkettäs.
”Joo jotenkin en osaa kuvitella, että Suomessa annettas jotain täntyyppistä kellekään (kansalaisille rahaa kuluttamiseen). Tai muuten jotain positiivista tapahtuisi verotuksen tai työntekemisen parissa kuten että siirryttäis nelipäiväiseen työviikkoon, kansalaispalkkaan, kevennettäs kenenkään työtätekevän peruskansan verotusta tmv.
Olis se pommi, kun sanottas, et vaikka Kreikka maksaa nyt 2000€ kaikille suomen kansalaisille. Ja et kansalaiset sit vielä sais sen rahan omalle tililleen ja saa käyttää miten haluaa. Se hallitus muistettaisiin, todella!!”
Miten teidän perheessä käytettäs nuo 2000€/ nenä?