180 e tilillä, mitähän sitä jussina..
Mulla lyö pää tyhjää. Siis mulla on oikeesti ton verran rahaa tilillä, ja jonkin hetken verran tässä pitäisi vielä kitkutella, mutta ahdistaa jo valmiiksi ajatus kolmen päivän vapaaputkesta, jos vietän ne nuhjuisessa kämpässä, nuhjuisessa kaupungissa, missä mikään paikka ei ole auki.. Eli keksiskö joku mulle ja parille kaverille edullista ja kivaa juhannustekemistä? :)
Kommentit (30)
Mulla on lompakossa 10 e a tilillä 13 e, että en osaa neuvoa sua.Pärjään tolla kyllä kuun loppuun, kun syön pakastimesta vanhoja sörsseleitä.
Nyyh nyyh, valittamalla asiathan paranevat.
Makkaraa ja kaljaa, grillatkaa vaikka, jos ei sada :)
Toihan on aika paljon. Kyllä sillä ainakin pöydän koreaksi saa.
[quote author="Vierailija" time="14.06.2015 klo 20:04"]Toihan on aika paljon. Kyllä sillä ainakin pöydän koreaksi saa.
[/quote]
Entä pöytä suomeksi?
[quote author="Vierailija" time="14.06.2015 klo 20:04"]
[quote author="Vierailija" time="14.06.2015 klo 20:04"]Toihan on aika paljon. Kyllä sillä ainakin pöydän koreaksi saa. [/quote] Entä pöytä suomeksi?
[/quote]
Oot ihan hulvattoman hauska.
[quote author="Vierailija" time="14.06.2015 klo 20:06"][quote author="Vierailija" time="14.06.2015 klo 20:04"]
[quote author="Vierailija" time="14.06.2015 klo 20:04"]Toihan on aika paljon. Kyllä sillä ainakin pöydän koreaksi saa. [/quote] Entä pöytä suomeksi?
[/quote]
Oot ihan hulvattoman hauska.
[/quote]
mä tiedän. Mulle on sanottu aikasemminkin :)
Itse menemme uimaan (ilmainen lampi) eväät mukana yhdeksi päiväksi ja toisena päivänä jos säät sallii niin brunssi ulkona jos ei niin sisällä ja sitten pelejä ja muuta yhteistä tekemistä kunnes on illalla kunnon nyytikestit parin muun ystäväperheen kanssa.
Eli ihan kotiympäristössä olemme ja ei meilläkään ole pistää juhannukseen kuin 50€ tänä vuonna kun tuli miehelle yksi sakko joka oli maksettava.
No mulla on lompakossa 70€ ja tilillä 8€. Kuun loppuun on sillä pärjättävä. Mulle toi 180€ riittäis kk.
No en mielestäni valittanut, kysyin vain ideoita pienen budjetin jussitekemiseen. -ap
Grillattavaa vaan ja jotain pientä juotavaa. Riippuu vähän missä asut
Ah. Onneksi kaikki köyhät pääsevät tänne nyt kertomaan, kuinka PALJON huonommin heillä menee. Oi suomalaista kurjuuden maksimoinnin kulttuuria! :D Mielestäni ap antoi tuolla rahasummalla vain raamit tekemiselle. Jos olisi kysynyt pelkästään ideoita juhannustekemisiksi, olisi voinut tulla ulkomaanmatkaa ym. ehdotusta, jotka olisivat tuon budjetin ylittäneet.
Kavereiden kanssa yhdessä oloa, ruokaa, juomaa, saunaa, ulkoilua, musiikin kuuntelua jne. Sitä kai yleensä Jussina tehdään. Ainoa mihin rahaa palaa on ruoka ja juoma. Ja jos sulla on muutama kaveri, niin kai te yhdessä ostatte kaikkien rahoilla vai?
Ei se tarjoiluiden hienous tai paljous ole aina pääasia, pienelläkin budjetilla saa hyvät eväät kun näkee itse tekemisen vaivan valmiina hankkimisen sijaan :) Itselleni seura ja fiilis ovat huomattavasti tarjoiluita tärkeämpää.
Piknik? Leffojen katselua? Saunomista (jos ei ole omaa saunaa niin mahdollista on myös vuokrata, jos lähistöltä löytyy vuokrasaunoja, täällä ainakin 10-20€/h). Pienelläkin budjetilla voi keksiä mieleistä tekemistä ja eikös hyvä seura ole kaikkein tärkeintä :)
15 pikkuleijona pulloa ja lopulla makkaraa. 30 pakettia atrian halvinta.
Alle 50€ on tilillä, luultavasti koko kesäksi, mutta kyllä sitä pystyy kaberin mökille lähtemään grillaileen ja saunomaan.
Ideoita pk-seudulle. Pyöräretki kahvittelemaan esim. Regattaan, sateellakin ihan kiva, kun oikeat varusteet. Lautalla Suomenlinnaan ja eväät mukaan. Yhtenä päivänä voi varmaan jonkun luona laittaa ruokaa ja juoda edullista viiniä? Sauna Arlaan saunomaan juhannusaattona.
Ostakaa paketti kortsuja ja panette koko paketin edestä. Sehän on mukavaa tekemistä.