Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Apua matkustukseen - passi ja nimenvaihto...

Vierailija
15.08.2008 |

Olen matkaamassa lokakuussa Jenkkeihin, ja matka pitäisi varata nyt. Mutta mites kun olen lokakuun alussa menossa naimisiin, niin saanko sitten sillä uudellakin nimellä matkustaa, vaikka passissa lukee ihan eri nimi?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
15.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimi passissa ja lipuissa pitää täsmätä.



Passin saa kyllä viikossa, jos tiedot ovat menneet poliisilaitoksen järjestelmiin tai sinulla on esittää todistus (vihki- tms.).

Vierailija
2/5 |
15.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varaat matkat uudella nimelläsi, sitä ei mikään estä. Tärkeintä on se, että matkalle lähtiessä nimet lipuissa ja passissa täsmäävät.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
15.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ongelmani on siis tämä: Passin kyllä varmasti ehdin uudella nimellä saada häiden jälkeen, mutta haittaako, että matka (ja liput) on varattu entisellä nimellä, joka ei siis sama kuin uudessa passissa. Tällä hetkellä mulla ei ole voimassaolevaa passia olenkaan, enkä haluaisi nyt sellaista parin kuukauden vuoksi "vanhalla" (nykyisellä) nimelläni ottaakaan. Mutta voisinko siis varata matkan nyt jo uudella nimelläni, vaikka en vielä virallisesti sen niminen olekaan?

Vierailija
4/5 |
15.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meinasin vaan että tuleeko ongelmia jos varaa liput "kuvitteellisella" nimellä; että selvittävätköhän lentoyhtiössä matkustajatietoja ja ryhtyvät sitten johonkin toimenpiteisiin, ellei lipunvaraajaa "ole olemassa" (vielä).

Vierailija
5/5 |
15.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niillä on meinaan vähän muutakin hommaa. Eli uusi nimi kehiin vaan, on hyvää harjoitusta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kuusi kolme