Ei muuta ehkäisyä kuin ettei yhdyntää ovulaation aikana.
Ikää on minulla 38-vuotta. Ja näin menty kahdeksan vuotta. Yksi yhteinen lapsi ja sitä kyllä yritettiin vuosi.
Mulla on säännölliset kuukautiset ja tunnen ovulaation selkeästi. Muutama päivä ennen ovulaatiota ei olla yhdynnässä. Kuukautisten aikana ja muutama päivä sen jälkeen kyllä. Sitten ovulaation jälkeen voi taas vapaasti olla yhdynnässä.
En varmastikaan tule kovin helposti raskaaksi tai sitten "vika" miehessä. Mutta ei meille raskaus olisikaan mikään paha juttu. Mutta ei kyllä minulle suurin toivekaan kun ikääkin on. Mies taas haluaisi toisen lapsen. Minulla taas on jo kolme lasta ja viimeisin raskaus oli vaikea.
Joillekin kavereille kertonut ja he ihmettelevät kun ei muuta ehkäisyä käytetä.
Kommentit (9)
Niin? Veljen vaimo oli tuolla metodilla raskaana muutamassa kuukaudessa. Sen jälkeen veli otti opikseen. Tosin oli nuori ja hedelmällinen. Sinä et ole.
Nih. Mikä tässä sinua pohdituttaa? Teidän valinta on teidän valinta
Entä jos haluat seksiä ovulaation aikoihin?
Venäläistä rulettia pelaisin mieluummin. Kovilla panoksilla.
Meillä menee muutenkin noin mutta käytetään kondomia.
Vierailija kirjoitti:
Entä jos haluat seksiä ovulaation aikoihin?
Etkö pysty pidättäytymään?
Minun tekee just eniten mieli ovulaation aikaan, että ei oikein toimisi :D keskeytetty on toiminut meillä hyvin, lapset on saatu alulle aika lailla heti kun haluttiin, mutta keskeytetyllä ei ole tullut. Uskoisin, että riittäisi myös jos keskeytettäisiin vain siinä ovulaation lähellä, mutta sitä ei ole viitsitty alkaa kokeilla. Nykyään käytetään kumia koska keskeyttäminen on tympeää ja ei oikeasti haluta lapsia enää tai ainakaan just nyt. Joku pitkäaikaisempi ratkaisu käy aina välillä mielessä, mutta koska en halua enää hormoneita (menee halut kokonaan), se on vaan jäänyt. Ehkä steri/vasektomia joskus muutaman vuoden päästä sitten.
Mä olen 42v. eikä ole ehkäisyä käytössä ja vauva saa tulla jos tullakseen.