Poika balettiin?
Mitä mieltä baletista pojan harrastuksena? Tyttöni jo harrastavat balettia ja pojallekin pitäisi keksiä jokin harrastus. Käydään katsomassa ja kokeilemassa mitä hän lajista tykkää.
Onko Suomessa ennakkoluuloja balettia harrastavia poikia kohtaan? Kysyn ihan tosissani, sillä muistan itse hämmästelleeni lapsena, kun omassa balettikoulussani kävi poikia :D
Kommentit (5)
Baletti on oiva laji pojalle! :) kannatan todella!!
Meillä kaksi poikaa ovat harrastaneet balettia, ennakkoluuloja emme ole kohdanneet. On siellä baletissa muitakin poikia, jos ei ihan samassa ryhmässä olekaan. Töitä miestanssijoille on ja vaikka ei ammattiin asti opiskelisikaan, saa tosi hyvän ryhdin ja yleiskunnon. Plussaa on se että tanssijapojat suhtautuvat tyttöihin luontevammin ja arvostavasti koska ovat tottuneet läheiseen fyysiseen kontaktiin tyttöjen kanssa.
Ennakkoluuloja on kaikkiin lajeihin. Aina löytyy joku ..jos sitä pelkäät niin valitse massalajeja.
balegista saa hyvän pohjan mihin vaan. Ei kai tarvi tehdä loppuelämän lajipäätöstä. Kokeilkaa montaa lajia. Puoli vuotta yhtä ja kahta ja seuraavat toista. Se kiva löytyy.
[quote author="Vierailija" time="09.06.2015 klo 07:32"]
Mitä mieltä baletista pojan harrastuksena? Tyttöni jo harrastavat balettia ja pojallekin pitäisi keksiä jokin harrastus. Käydään katsomassa ja kokeilemassa mitä hän lajista tykkää.
Onko Suomessa ennakkoluuloja balettia harrastavia poikia kohtaan? Kysyn ihan tosissani, sillä muistan itse hämmästelleeni lapsena, kun omassa balettikoulussani kävi poikia :D
[/quote]
Oikeasti, hyvä laji. Suomessa on ennakkoluuloja, siihen kannattaa varautua, mutta Suomi nyt on Suomi.
Kannattaa katsoa leffa First Position, jossa erinomaisia esimerkkejä poikien baletista ja siitä, mihin ahkeruus ja lahjakkuus voivat johtaa, jopa Kolumbian slummeista lähtien.
Mutta, siis sen pojan pitää haluta tehdä sitä ja rakastaa tanssimista. Oman lapseni balettistudiolla käy kaksi poikaa (tämä ei ole Suomessa) ja jo se vaatii tietynlaista luonteenlujuutta,mutta molemmat rakastavat balettia ja tanssimista. Aivan ihana 10-vuotias poika ihailee tytärtäni, joka siis 14-vuotias pre-professional ryhmässä ja olen paljon jutellut tämän pojan kanssa. Hän vaikuttaa muutenkin ikäistään kypsemmältä ja on sinut tämän harrastuksensa kanssa, josta haluaa itselleen ihan ammatin. Ja miksei, lahjakas poika.Hän ei siis jotenkin ole ihan sellainen peruspoika, joka itsellänikin kotoa löytyy :)
Jos halua ei ole, harrastus on ihan hölmö. Niin pojalla kuin tytölläkin.