Neuvoja 9kk vauvan öihin
Mulla 9kk vauva jonka yönukkumiset muuttuneet radikaalisti noin 3kk sitten. Nukkui aikaisemmin jo täysiä öitä, mutta nyt viime kuukaudet herää 3-20 kertaa yössä eikä nukahda uudestaan ilman (pitkää) nukuttamista tai viereen ottamista. Vieressä nukkuminenkin todella levotonta. Useimmiten herää siihen kun on kääntynyt vatsalleen. Kuuluuko vain ikävaiheeseen, vai olisiko vinkkejä? Pitäisikö päiväunia vähentää, nukkuu nyt kahdet päikkärit? Nukkumaan käy iltaisin klo 19-20 ja VIIMEISTÄÄN klo 4 alkaa rumba, yleensä jo klo 24. Aamulla noustaan noin klo 7.
Kommentit (3)
Meilläkin yöunet muuttui huonoiksi, sitä on kestänyt jo puoli vuotta. Välillä on parempaa, välillä huonompaa. Hampaat, liikkuminen ym. aiheuttaa levottomuutta.
Meillä mennään nukkumaan 21-22.00, se on vähän auttanut. Jaksaa nukkua paremmin kun on väsyneempi. Illalla tankataan hyvin puuro, eikä juoda enää paljoa 18.00 jälkeen.
_