Häkämiehen mielestä sunnuntailisät voidaan poistaa
http://yle.fi/uutiset/pamin_selin_sunnuntailisista_hakamies_ei_tieda_yhtaan_mista_puhuu/8040371
On se hyvä kommentti henkilöltä, jonka palkka ei koostu lisistä saati että itse olisi sunnuntaisin töissä. Kun oma palkka on useita tonneja kuussa, on varmasti vaikea käsittää, että jos peruspalkka on 1500 ja lisistä tulee parisataa lisää, lisillä todella on merkitystä.
Kommentit (3)
Kaikki lisät pois, pelkkä peruspalkka riittää mainiosti kaikille. Kaikki arkipyhät karsittava myös pois, ihan turhia jäänteitä viime vuosituhannelta. Kalenterissa säilytettäköön vain juhannus, joulu ja pääsiäinen nykyisillä paikoillaan, kaikki muut juhlapäivät pois, etenkin kännivappu, todellinen turhake. Yritysten edut etusijalle, nehän ne kuitenkin palkat lopulta maksaa. Puolet kuntien ja valtion palkollisista kilometritehtaalle, sieltä löytyy löysää vaikka kuinka paljon.
Eikö tosiaan vieläkään silmät aukene niillä, jotka vuodesta toiseen nielee porvareiden propagandan ja mainostoimistojen iskulauseet työväenpuolueista ja paremminvointivaltioista??
Vai eikö Sari Sairaanhoitaja vaan kehtaa sanoa mitään, häpeää itsekin kun on mennyt lankaan?
Lindholm vastusti, saa nähdä saako oikeusministeri nyt kenkää. Persut ovat kohta helisemässä kommari-siipensä kanssa.