Oletko todellisuudesta vieraantunut? Minä olen ja tunnistan sen
Liittyy erityisesti rahaan ja sen mukanaan tuomiin asioihin. Tiedostan täysin että kuulun yksinkin parhaiten tienaavaan kymmenykseen, miehellä minua vielä isommat tulot. Silti olen koko ajan tyytymätön eritysesti taloudelliseen tilanteeseeni, vaikka en juurikaan tarvitse mitään. Tavallaan ymmärrän että ongelmani ovat ihan Suomenkin mittakaavassa todellista first world problem-luokkaa. Haluan aina vaan enemmän.
Samaan aikaan näen uutisista ja luen lehdistö mitä vaikkapa korona-aika on ollut keskipalkkaisilla hoitajilla, yhtä kiirettä. Mitä se on ollut ravintola-alalla, työttömyyttä ja stressiä toimeentulosta. Sattumoisin olen vielä kotoisin melko vaatimattomista oloista, joten köyhyys ei ole mitenkään vierasta lapsuudesta.
Ja silti jos olen ihan rehellinen, silti omat ongelmat ja oma tilanne tuntuu epäreilulta koska ”aina on joku rikkaampi” ja tämä jotenkin nyppii eniten. En haluaisi olla tällainen. Tiedän esimerkiksi että yksi arvokkaimpia asioita joita rahalla ei saa, on terveys. Ja tietysti sydämen sivistys. Osaan sentään pitää syyni kiinni etten vaikuttaisi niin moukalta kun syvimmilläni taidan olla.
Kommentit (7)
En ole, mutta Suomessa vieraantuu helposti luonnosta, kun on kylmä. Rahan suhteen parasta on ostaa se, mitä tarvitsee. Kaunista ja halpaa, paitsi täytyy panostaa tietokoneeseen.
Vierailija kirjoitti:
No, mitä haluaisit meidän sanovan tuohon? Koeta kestää?
t. Vailla vakinaista osoitetta, pitkäaikaistyötön
Kysymys otsikossa
Kyllä jokainen siihen omaan kuplaansa samaistuu ja pitää sitä todellisuutena, se on inhimillistä. Minä myös tunnistan tuon vieraantumisen, mutta toisin päin kuin ap. Olen koko ikäni elänyt köyhyysrajan alapuolella ja tottunut siihen todellisuuteen, enkä voi ymmärtää että ihmiset todella hankkivat 2000 euroa kuussa, eli pariskunnat 4000. Minulle se on epätodellista ja käsittämätöntä miten voi tarvita ja kuluttaa niin paljon.
Taitaa olla aika yleinen vaiva ettei se raha välttämättä tuo onnea ja ihminen on yhä yksinäisempi ressukka sen rahansa kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
No, mitä haluaisit meidän sanovan tuohon? Koeta kestää?
t. Vailla vakinaista osoitetta, pitkäaikaistyötön
Kysymys otsikossa
Et sinä ole todellisuudesta vieraantunut. Sinulla on oma todellisuutesi. Tällä hetkellä se on erittäin hyvin toimeentulevan ja hieman tylsäksi olonsa tuntevan ihmisen todellisuus. Saat siihen kyllä sisältöä, jos sinulle käy samalla tavalla kuin minulle. Minulla oli oma ihana kupla siihen saakka, kun työt loppuivat kokonaan.
Mulla on naapureissa rikkaita enkä ole kateellinen ollenkaan kun mulla on ihan perusasiat kaikki mitä tarvitsen enkä enempää tarvitse. Puolisoni myötä pääsin rikkaiden asuinalueelle ja omilla ansioillani en olisi muuten päässyt. Sitä ihmettelen suuresti kuinka kannattaa kahta autoa pitää jos ei käy töissä ja julkiset kulkevat lähi etäisyydeltä. Ei ehkä ole rahasta pulaa.
No, mitä haluaisit meidän sanovan tuohon? Koeta kestää?
t. Vailla vakinaista osoitetta, pitkäaikaistyötön