Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tuleeko Helsingin uusi moskeija olemaan HBTQ-sertifioitu?

03.06.2015 |

Tai ainakin HBTQ-ystävällinen. Jos uutta moskeijaa menee ihailemaan esimerkiksi kaksi meikattua platinablondattua miestä levein kaula-aukoin, jotka kähmii tosiaan, tullaanko heihin suhtautumaan nuivasti (no pun intended) vai neutraalisti? Entä henkilöt, jotka eivät täytä cis-normia tai esimerkiksi sellaiset tapaukset kuin Conchita Wurst? Helsinkiin suunnitellaan siis suurta moskeijaa, jonka rahoitus tulee enimmäkseen ulkomailta ja joka saa kunniapaikan. Tällöin sen pitäisi olla kaikkien vierailtavissa.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
03.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitäis olla tai saa jäädä moskeija rakentamatta.

Vierailija
2/6 |
03.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="03.06.2015 klo 15:27"]Pitäis olla tai saa jäädä moskeija rakentamatta.
[/quote]

Tämä. Rakennusluvan ehtona pitäisi olla se, että kaikille on vapaa pääsy vierailemaan tietty määrä tunteja viikossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
03.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhtä hyvä kysymys olis että saako sinne mennä kristitty risti kaulassaan ja raamattu kädessään. Uskallan epäillä. Saatikka sitten seksuaali taikka sukupuolivähemmistön edustajat.

Vierailija
4/6 |
03.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="03.06.2015 klo 18:15"]Yhtä hyvä kysymys olis että saako sinne mennä kristitty risti kaulassaan ja raamattu kädessään. Uskallan epäillä. Saatikka sitten seksuaali taikka sukupuolivähemmistön edustajat.
[/quote]

Nämä eivät tosin ole mitään verrattuna juutalaisiin.

Vierailija
5/6 |
20.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hieman viestejä poistunut välistä. :D

Vierailija
6/6 |
08.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen käynyt Suomessa moskeijassa tyttöystäväni kanssa, pidettiin toisiamme kädestä ja olemme kummatkin elossa. Ihan samanlaista nyrpistelyä kun ev. lut. joulukirkossa oli havaittavissan, sieltäkin tosin selvisimme hengissä. Luulen ja toivon, että uusi rakennetaan samalla periaatteella.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi yksi