Minusta tuntuu, että mieheni pettää minua.
Tämä tulee luultavasti kuulostamaan aivan äärettömän kliseiseltä ja keksityltä jutulta, mutta antaa mennä...
Olemme lähes 30-vuotias pariskunta. Olemme olleet yhdessä jo kymmenen vuotta. Meillä on yksi kouluikäinen ja kolme päiväkoti-ikäistä lasta.
Perheessämme kaikilla on kaikki hyvin. Kumpikaan meistä vanhemmista ei ole työtön (tosin itse olen tällä hetkellä äitiyslomalla), meillä on mukava ja viihtyisä asunto ja lapset ovat onnellisia.
Minulla ja miehelläni on aina ollut hyvin luottamuksellinen suhde, eikä mieheni oli ikinä valehdellut minulle (tai toisinpäin). Meillä on siis nk. "unelmaparisuhde". Tai no, oli.
Mieheni alkoi valehdella minulle tämän vuoden alussa. Eihän hän tietenkään tunnustanut mitään, mutta esimerkiksi kerran hänen sanoi menevänsä kaverinsa "Pekan" luokse, mutta samana iltana sisareni soitti minulle, ja kertoi nähneensä mieheni läheisessä kahvilassa. Kun kysyin asiasta mieheltäni, hän sanoi, että sisareni luultavasti näki väärin.
Sitten alkoivat raivokohtaukset. Mieheni suuttui minulle pienimmistäkin asioista, kuten vaikkapa siitä, että tiskikone oli täytetty väärin. Ja tämä on vain pintasilaus kaikista niistä asioista, joista hän raivosi. Täältä palstalta sain selville, että äkkipikaisuus saattaa johtua pettämisestä.
No, tämän innoittama "varastin" mieheni kännykän hänen nukkuessaan. Kyllä, siinä oli koodi, mutta pystyin arvaamaan sen helposti.
Tiedän tehneeni väärin, mutta minun oli vain pakko selvittää asia.
Ensin menin katsomaan kuvia. Niitä ei ollut paljon, mutta yli puolet oli jostain eksoottisen näköisestä naisesta VÄHÄPUKEISENA. Ehkä 1% naisen kuvista oli "säädyllisiä".
Ajattelin ensin, että ei, ehkä joku miehen kaveri onkin vitsinä ladannut kuvat mieheni puhelimeen (mies käy aika paljon siis juomassa, välillä kaverit tehneet mitä oudompia temppuja). Sitten selasin kuitenkin ylöspäin, ja osassa kuvista MIEHENI OLI TUON NAISEN KANSSA. Hei eivät kuitenkaan suudelleet tai tehneet muuta sellaista kuvissa.
Järkytyin tästä sen verran, että halusin mennä vielä tarkistamaan viestit. En kuitenkaan ehtinyt, sillä silloin kännykkä soi. Soittaja oli tuntematon numero, ja jotenkin "automaattisesti" vain vastasin puhelimeen.
- Hei kulta! kuului puhelimesta. Se oli naisen ääni. Suljin puhelun heti ja lähdin itkemään sohvalle.
En tiedä, mitä tehdä. En voi alkaa syyttää miestäni pettämisestä, sillä silloin kaikki tämä selviäisi. Enkä ole edes täysin varma, että pettääkö hän minua.
Mitä tekisitte tilanteessani?
Kommentit (16)
[quote author="Vierailija" time="02.06.2015 klo 15:53"]
mistä vetoa että tuo nainen oli sinua tuhannesti kauniimpi ja itse olet rupsahtanut LEHMÄ ??
[/quote]
Tiedän, että tämä on vain keskustelupalsta, mutta viestisi satutti silti - tai no, sitähän sinä haetkin.
No, olihan se nainen minua kauniimpi ja timmimmässä kunnossa, MUTTA minä en ole rupsahtanut. Olen ihan nk. perusnätti eloveena, enkä ole edes lihana.
-ap
[quote author="Vierailija" time="02.06.2015 klo 15:54"]
Tottakai nostat kissan pöydälle, et muuten saa varmaa tietoa asiasta. Tosin saatko senkään jälkeen, en tiedä, riippuu miehestäsi. Älä turhaan kiduta itseäsi epätietoisuudessa, kerrot että sua hävetti ennen ja jälkeen puhelimelle menemisen ja myös sen aikana, mutta koska sun luottamus oli mennyt niin sun oli saatava tietää. Miehelläsi on selittämisen paikka, ei sinulla.
[/quote]
Entä jos jostain kumman syystä paljastuukin, että mieheni ei olekaan pettänyt? Sitten hänen luottamuksensa minuun menee loppuelämäksi, ja luultavasti erokin tulee.
En kestä tätä ajatusta, sillä rakastan miestäni yli kaiken.
-ap
Mitäpä jos vaikka kysyisit että mitä peliä se pelaa? Samalla myönnät rehellisesti että olet urkkinut hänen puhelintaan.
[quote author="Vierailija" time="02.06.2015 klo 16:00"]
Mitäpä jos vaikka kysyisit että mitä peliä se pelaa? Samalla myönnät rehellisesti että olet urkkinut hänen puhelintaan.
[/quote]
No ehkä pitäisi. Minun pitäisi kyllä kerätä rohkeutta siihen, että tekisin noin.
Mutta nyt minun on pakko lähteä. Tulen takaisin lukemaan vastauksianne myöhemmin.
Kiitos jo etukäteen.
-ap
Aika selvä tapaus, ikävä kyllä. Otat vaan miehesi puhutteluun. Tsemppiä sinulle, ansaitset parempaa! :)
P.s. Käy sukupuolitautitesteissä ihan varuilta.
Joo, tää ei kyllä nyt kuulosta aidolta ollenkaan.
Provo. Ja jos ei ole ap rukka, se naikkonen voi luulla mieheäsi kullaksi (aineeksi), vaikka on ihminen.:DDD
_N17_
98 %:sti pettää sinua. Piste. Alussa pyytelee anteeksi ja yritätte vielä, mutta mies ei pysty jättämään naista ja eroatte hyvin pian.
Pikku provo!
Jos olisin vastannut ukkoni puhelimeen ja siellä olis soittanut joku toinen nainen niin kai ny helkkari ukolta kysyisin! Ja ehkäpä se toinen nainenkin sanois ukolle asiasta jotain!!!?!
Täh susta TUNTUU että pettää sinua..eiköhän tuo nyt ole päivänselvää?:D voi vittu miten sinisilmäinen olet
Mun ex mies penkoi mun puhelinta ja sai tietää minun pettämisestäni. No ex mies siitä tuli, nimenomaan sen takia että menetti täysin mun luottamuksen menemällä tonkimaan mun henk.koht. omaisuutta. Aviorikos ei ole rikos, toisen viestien lukeminen sen sijaan on.
[quote author="Vierailija" time="02.06.2015 klo 16:15"]Mun ex mies penkoi mun puhelinta ja sai tietää minun pettämisestäni. No ex mies siitä tuli, nimenomaan sen takia että menetti täysin mun luottamuksen menemällä tonkimaan mun henk.koht. omaisuutta. Aviorikos ei ole rikos, toisen viestien lukeminen sen sijaan on.
[/quote]
Onko sulla kaikki ihan hyvin? On ihan okei pettää mutta ei lukea viestejä? Huhhuh... Oon menettäny uskoni miehiin mut näköjään on myös sairaita muijia tällä planeetalla.
[quote author="Vierailija" time="02.06.2015 klo 16:22"]
[quote author="Vierailija" time="02.06.2015 klo 16:15"]Mun ex mies penkoi mun puhelinta ja sai tietää minun pettämisestäni. No ex mies siitä tuli, nimenomaan sen takia että menetti täysin mun luottamuksen menemällä tonkimaan mun henk.koht. omaisuutta. Aviorikos ei ole rikos, toisen viestien lukeminen sen sijaan on. [/quote] Onko sulla kaikki ihan hyvin? On ihan okei pettää mutta ei lukea viestejä? Huhhuh... Oon menettäny uskoni miehiin mut näköjään on myös sairaita muijia tällä planeetalla.
[/quote]
ei vanhan heilan kanssa nussimista lasketa pettämiseksi, sehän on tapahtunut jo aiemminkin :)
[quote author="Vierailija" time="02.06.2015 klo 16:00"]Mitäpä jos vaikka kysyisit että mitä peliä se pelaa? Samalla myönnät rehellisesti että olet urkkinut hänen puhelintaan.
[/quote]
Jos näin teet niin tunnustat rikoksen uhrille rikoksen, olet rikkonut miehen perustuslaillisiaoikeuksia ja se ei ole mikään sellainen asia, kuin pikkukännissä autoilu. Varaudu tuntuvaan rangaistukseen ja rilosrekisteriin jota lastenvalvoja ei taatusti katso hyvällä huoltajuudesta keskustellessa
Tottakai nostat kissan pöydälle, et muuten saa varmaa tietoa asiasta. Tosin saatko senkään jälkeen, en tiedä, riippuu miehestäsi. Älä turhaan kiduta itseäsi epätietoisuudessa, kerrot että sua hävetti ennen ja jälkeen puhelimelle menemisen ja myös sen aikana, mutta koska sun luottamus oli mennyt niin sun oli saatava tietää. Miehelläsi on selittämisen paikka, ei sinulla.