vauvan päähine
Eikö neuvolassa todellakaan enään kerrota että vauvalla ja pienellä lapsella tulee AINA ulkona olla päähine?
Kommentit (8)
OT mutta voiko joku valaista minua, että laitetaanko synnytyslaitoksella vauvalle se lakki ensisijaisesti lämmön takia, vai sen takia että pää lähtisi muotoutumaan oikein?
[quote author="Vierailija" time="31.05.2015 klo 18:49"]OT mutta voiko joku valaista minua, että laitetaanko synnytyslaitoksella vauvalle se lakki ensisijaisesti lämmön takia, vai sen takia että pää lähtisi muotoutumaan oikein?
[/quote]
Mitä?! :D Miten lakki auttaa päätä muotoutumaan, ja miten se pää ylipäätään muotoutuu "oikein"? Meillä tyttö nukkui aina vauvana selällään kun ei pysynyt kyljellään ja ihan kaunis pää on nykyään. Eli kysymys vastaukseesi: lämmön takia. Vauvoilta haihtuu eniten lämpöä päästä ja siksi lakin pitäminen ulkona on isommallakin vauvalla tarpeen. Helteillä taas lakkia pidetään auringolta suojaamiseksi.
NKL viimeksi vuonna 2013: ei, ei suositella enää lakkia edes 3 päivän ikäiselle vauvalle. Maalaisjärkeä saa käyttää.
6: Kiitos paljon, joku urbaanilegenda näköjään jäänyt takaraivoon kummittelemaan. :D
Jossain ohjeessa oli, että myssy päässä sisällä nukuttaminen tilastollisesti lisäisi kätkytkuolema riskiä. Neuvottiin aina ottamaan lakki pois sisällä. Tuskin oli neuvolan ns virallinen ohje.
-4
? Ei kerrota. Siellä ei muutenkaan oteta kantaa mihinkään muuhunkaan, paitsi kasvukäyriin.