Miksi jotkut antaa pikku koiriensa nylkyttää toisia koiria?
Eivätkä puutu asiaan millään tavalla ja "pahimmassa" tapauksessa naureskelevat asialle :O Harvemmin isot koirat tuota tekee ja silloinkin on yleensä joku syy (esim. nartulla on juoksut tai juoksut juuri alkamassa/loppuneet).
Kommentit (5)
Kyllä se on yleensä se pikku rakki, joka nylkyttää toisia pikku koiria tai sitten ison koiran takajalkaa. Harvoin isot tuota tekevät tai jos tekevät, omistajat puuttuvat siihen välittömästi.
No vitunko väliä jos nylkyttää ja jos toiselle koiralle on ok :D Hirveetä ku koirienkin toimien pitää olla häveliäitä ja ihmismäisiä, siis noloooh jos kaikkien edessä nylkyttää!
[quote author="Vierailija" time="30.05.2015 klo 21:07"]
No vitunko väliä jos nylkyttää ja jos toiselle koiralle on ok :D Hirveetä ku koirienkin toimien pitää olla häveliäitä ja ihmismäisiä, siis noloooh jos kaikkien edessä nylkyttää!
[/quote]
No just just.. Ei se ole noloa, MUTTA harva koira tykkää tuosta. Varsinkaan jos leikkaamaton uros nylkyttää toista leikkaamatonta urosta. Ja harva narttukaan tuosta tykkää..
Meidän uros kyllä antaa hampaasta, jos toinen leikkaamaton uros hyppää selkään. Varoittaa kerran ja jos omistaja ei siihen reagoi (kiellä koiraa tms.) ja jos nylkytys jatkuu, niin rähähtää. Leikatut kyllä saa tulla selkään, samoin nartut.
Ja itse asiassa en tunne ketään leikkaamatonta urosta, joka hyväksyy tuota. Poikkeuksena pentujen touhut.
2. Tekeekö sun koiras tuota?? Kannattaa muistaa, että useimmille koirille tuo ei ole "ok" ja siinä voi käydä pahasti. Kaikki koirat eivät varoita vaan käyvät kiinni nylkyttäjään. Onko se sitten kiva käydä tikkauttamassa omaa koiraa oman tyhmyyden takia? Tai pahemmassa tapauksessa kantaa kuollut koira kotiin?
Ai sillon kun isot koirat joskus harvoin sitä tekee niin sille on joku hyvä syy:D mistäs tiiät ettei sillä pikkukoirallakin oo hyvä syy. Mut joo en itekkään siedä niitä omistajia jotka antaa näin tehdä, mun pikkukoiraani on monet isot hauvat koittaneet nylkyttää.