Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Te joilla oma kaivo - vaihteleeko veden laatu?

Vierailija
30.05.2015 |

Olen laittanut merkille, että vuodenajasta ja sademäärästä riippuen kaivovetemme maistuu joskus enemmän tai vähemmän raudalta ja jättää ruostetahroja vesikalusteisiin. Muutaman viikon päästä tilanne voi olla täysin normaali. Onko teillä vastaavaa ilmiötä?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
30.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on rautapitoista koko ajan, mutta välillä kirkkaampaa, välillä sakeampaa. Kurjaa että tilanne paheni kun kaivoa syvennettiin. Talousveden ostamekkin kaupasta.

Vierailija
2/4 |
30.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä naapurin kanssa yhteinen lähde metsässä josta vesi tulee omalla painollaan ilmaiseksi.

Joskus kovien sateitten jälkeen muuttuu ruskehtavaksi, juomaveden olemme keittäneet silloin kun väri vähän vaihtuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
30.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä koko ajan luen että te joilla oma kalvo... :D

Vierailija
4/4 |
30.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pääsimme kunnallistekniikan piiriin syksyllä, mutta sitä ennen käytimme lähdepohjaisen rengaskaivomme vettä kymmenisen vuotta. Kaivon vesi vaihteli esim. runsaiden sateiden ja lumien sulamisen jälkeen paljonkin. Silloin se saattoi olla sameata tai suorastaan ruskeaa ja haiskahti epäpuhtaalle. Myös hanojen suuttimet saattoivat täyttyä hiekasta. Pumppasimme silloin vedet menemään ja pesimme kaivon, pari kertaa myös desinfioimme sen ohjeiden mukaisesti apteekista saatavalla vetyperoksidilla. Vaihdoimme reunahiekkojakin ja pidimme huolta, että kaivoon ei pääse epäpuhtautta. Kaivoveden kanssa oli kuitenkin aika tylsää ja arvaamatonta, joten heti kun oli mahdollista, niin liityimme kunnan veteen.