Suomen perussuomalaisimmassa kunnassa Kihniössä ilmenee rokotevastaisuutta
Suomen perussuomalaisimmaksi kunnaksi nousi kuntavaalien tapaan Kihniö, jossa puolue sai tällä kertaa 33,8 prosentin kannatuksen.
Kolmostien Terveyden toimitusjohtaja Marika Nevanpää kertoo, että rokotteista tai rokottajista ei ole pulaa, vaan Kihniön alueilla rokotteisiin hakeutuminen on ollut koko ajan hidasta. ”Harmillisen hitaasti varsinkin nuoremmat ryhmät hakeutuvat rokotusten piiriin. Kaikkea on kokeiltu: on ollut walk-in-aikoja, terveydenhoitajat ovat tarjonneet kouluilla rokotetta, informaatiota on tarjottu ja myös koululaisten Wilma-viestintä ollut käytössä.”
Niin nuorissa kuin vanhemmissakin on ihmisiä, jotka eivät halua ottaa rokotetta. ”Paikkakunnalla on jonkin verran rokotevastaisuutta, kuten tiedämme. Siitä osittain on kyse”, Nevanpää sanoo.
EIpä kyllä tulisi mieleenkään muuttaa tuonne.
Kommentit (2)
Kihniössä siis Pirkanmaan alhaisin rokotekattavuus ja samalla korkein persukattavuus. Jos joku vielä kehtaa väittää, että näillä asioilla ei ole mitään yhteyttä, on dorka.
Persut ovat tunnetusti älykästä porukkaa.