Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pitääkö hammasvälit langata hampaiden pesua ennen vai jälkeen?

Vierailija
25.05.2015 |

Mä oon nyt muutaman kerran käyttäny hammaslankaa ja oon ekana putsannu hammasvälit ja sit vasta pessy ite hampaat. Jotenkin loogisemmalta tuntuis pestä niin päin, että jos hammasväleistä irtoaa jotain möhnää, sen saa samalla pestyä hammastahnalla pois.

Samoin kuin pesen ekana hampaat ja sitten vasta kasvot. Kasvojen pesun yhteydessä saa hammastahnatkin pestyä suupielistä pois.

Miten päin sinä teet?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
25.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pesen ensin hampaat ja huuhtelen. Sitten lankaus ja vielä huuhtelu.

Vierailija
2/4 |
25.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennen pesua ne pitäisi oikeaoppisesti langata, mutta mä aika usein lankaan vasta pesun jälkeen. Välillä kyllä ennen pesua, mutta useimmiten pesun jälkeen. Pyrin koko ajan eroon tästä väärästä järjestyksestä.

Ja ikinä ei saa huuhdella hampaanpesun jälkeen niin kuin kakkonen tekee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
25.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä pesen sekä ennen, että jälkeen lankauksen. :)

Vierailija
4/4 |
25.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Langata kannattaa ennen pesua, näin säädän plakki ja bakteerit sekä ruuanjämät pois väleistä, sitten harjapesu fluoritahnalla niin harjatessa saadaan loput pöpöt pois suusta. Harjauksen jälkeen hammastahnaylimäärä syljetään pois ja ei huuhdella. Idea on, että tahnaa jää hampaille niin fluori jää hoitamaan ja suojaamaan hampaita. T. Suuhygienisti

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan neljä