Juhlitteko kun saitte paperit ulos yliopistosta?
Itse siis "valmistuin" luokanopettajaksi ja tästä aiheesta taistellaan nyt vanhempieni kanssa. Minä en jaksaisi mitään juhlia pitää suvulle, mutta vanhempieni mielestä ehdottomasti pitäisi. Itse lähinnä ajattelin juhlistaa asiaa ystävieni kanssa. Piditkö itse sukujuhlat kun valmistuit korkeakoulusta?
Kommentit (4)
Pidin grillibileet opiskelukavereilleni yhdellä saunalla.
Yksi kavereistani järjesti ennen kaveribileitä kahvitarjoilun sukulaisille. Ehkä tuollainen on korrektia, jos sukulaiset ovat tukeneet opintoja esim. taloudellisesti. Suurin osa järjesti kaveribileet tai ei mitään. Jos on suvun ensimmäinen yliopistosta valmistunut, niin ehkä silloin se on niin spesiaalia, että sitä halutaan juhlia. Meillä häät osuivat valmistumisen kanssa samaan ajankohtaan, joten olisi ollut vähän liikaa isoja juhlia lyhyessa ajassa.
Mun valmistuminen tuntui olevan vanhemmille tosi tärkeää, ilmeisesti kun olin suvun ensimmäinen maisteri niin olivat siitä ylpeitä. Annoin siis suosiolla äidin järjestää kahvitukset lähisukulaisille vaikka itse en siitä niin olisi välittänytkään. Eipä siitä mulle ollut mitään haittaa tai vaivaakaan joten miksi ei.
tekuamkinssipapereista rouvani halusi järkätä kunnon bileet, ensin sukulaisille ja sitten kaveripiirille saman päivän aikana.
sitten muutamaa vuotta myöhemmin kun tuli dippainssin paperit postissa, kirjekuori odotti keittiön pöydällä avaamattomana saapuessani työmatkalta. Avasin kuoren, siellä se niin tavoiteltu "diplomi-insinööri" luki. Purin matkalaukun, korkkasin tuliaiswiskiputelin, kaadoin napsun, maistoin ja hymähdin itseksiäni "no eipä tunnu yhtään erikoiselta olla akateeminen".
Aikuinen päättää itse, lapsi tekee kuten huoltaja määrää. Toiset pitää juhlat, toiset ei.