Olen yksineläjä. Lohifilee 10 e. Ja kalaa pitäisi siis syödä 3 kertaa viikossa? Lasketaanpa
Viikossa kalaan siis 30 e, kuukaudessa 120 e tai enemmänkin, kun kuha esimerkiksi on lohta kalliimpaa ja lajeja tulisi vaihdella. Neljän hengen perheellä 480 e menisi kuussa kalaan. Aika paljon, kun tuossa ketjussa nelihenkinen perhe kertoi, että menee kaikkeen ruokaan 800 e. Eli eipä pysty näitä suosituksia kukaan noudattamaan. Itse jos kalastaa niin tulee näitä kaloja, joissa paljon raskasmetalleja, eikä saa kolmea kertaa viikossa syödä.
Kommentit (228)
Meinaat, että pitää syödä kolme kiloa lohta viikossa?
Eikös se suositus ole, että kerta viikkoon syödään kalaa (esim nimenomaan lohta), ei kolmesti viikossa?
Seitinfile on halpaa.
Pakastekala on edullisempaa ja tonnikalapurkkeja saa joskus alennettuna.
Oletko kuullut sei kalasta ja tonnikalasta?
Ainoastaan ääliö laskee noin. Yhdestä lohen puolikkaasta yksineläjä syö helposti kolme päivää.
Tämähän on varmasti helpoin noudatettava suositus. Kala on hyvää ja sitä syö mielellään. Sushia menee se 2-3 kertaa viikossa ja loimukalaa paljon varsinkin kesäisin.
Eihän seiti sisällä hyviä rasvoja ollenkaan
Osta tonnikalaa tölkissä. Ei ole mikään pakko syödä lohifileetä.
Ja aika iso osa suomalaisista ei varmaan syö kalaa juuri koskaan. Jotkut inhoavat kaikkea kalaa ja meren herkkuja, ja kiertävät ne kaukaa.
Köyhän ihmisen tärkein tehtävä on säilyä hengissä, eikä noudattaa ravintosuosituksia jos ei pysty. Suositus on vain suositus, eikä ehdoton määräys.
Jos haluat syödä kalaa mutta ei ole rahaa niin käy ongella tai pilkillä. On aivan ilmaista.
Vedätkö sä muka 700 g fileen yhdeltä istumalta? Taitaa olla muutoinkin isot ruokalaskut sulla.
Vierailija kirjoitti:
Oletko kuullut sei kalasta ja tonnikalasta?
Ei tonnikalassa ole niitä tärkeitä peräänkuulutettuja tärkeitä rasvoja. Rasvainen kala on kallista, ei siitä mihinkään pääse.
Hae eläinkaupasta akvaariokaloja, niistä tulee maukasta keittoa nuudelien ja vihannesten kanssa
Ei lohtakaan kannata syödä kolmea kertaa viikossa, isoihin ja rasvaisiin kaloihin kertyy paljon ympäristömyrkkyjä.
Yksi annos kalaa on max 200 grammaa. Edullisempia kaloja saa kympillä kilo. Yksi ihminen syö kympillä helposti viisi kala-ateriaa.
Siis jos lohi on 10e kilo, niin meinasit syödä yksineläjänä 3kg viikossa?
Itse ostan sellaisen vähän kalliimman palan 8e ja syön sitä 2-3 päivää.
Syö hyvä ihminen muutakin kuin kaupan kalleinta lohta?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Oletko kuullut sei kalasta ja tonnikalasta?
Ei tonnikalassa ole niitä tärkeitä peräänkuulutettuja tärkeitä rasvoja. Rasvainen kala on kallista, ei siitä mihinkään pääse.
Sitten kannattaa ostaa kalaöljykapseleita. Ne on ihan mauttomia verrattuna entisaikojen kalanmaksaöljyyn.
Lohi on halvinta kalaa. Sitkeessä istuu tuo hidstoriallinen juttu tonnikalan halpuudesta.
Riittää ihan kun syöt kolme purkillista sardiineja tai makrillia viikossa.