Esikoisemme laskettu aika kesäkuun alussa
ja mies jo suunnittelee innoissaan poikien mökkireissua juhannukseksi. Lähtevät huomenna ostamaan uuden grillin Tuurista. Olen tyrmistynyt. Suhteemme on ollut niin ihana. Miten tässä näin kävi? En tiedä mitä sanoa. Sanonko että vie samalla kaikki kamppeensa mennessään
Kommentit (14)
Mitä te puhuitte omista menoista, kun suunnittelitte perheen?
Noin käy usein, kun ukkoihin iskee SE todellisuus.
Siis oletko sinä raskaana vai onko sun esikoinen raskaana?
[quote author="Vierailija" time="22.05.2015 klo 22:32"]
Siis oletko sinä raskaana vai onko sun esikoinen raskaana?
[/quote]
Siis minä olen raskaana. Anteeksi epäselvä aloitus
ap
[quote author="Vierailija" time="22.05.2015 klo 22:33"]
[quote author="Vierailija" time="22.05.2015 klo 22:32"]
Siis oletko sinä raskaana vai onko sun esikoinen raskaana?
[/quote]
Siis minä olen raskaana. Anteeksi epäselvä aloitus
ap
[/quote]
No siinä tapauksessa ehdotan, että vedät nyt syvään henkeä ja et tee mitään hätiköityä. Sitten keskustelet miehen kanssa asiallisesti ja rauhallisesti, selität miksi haluat hänen olevan kotona tuolloin jos ei sitä itse tajua.
Miehet ei joskus tajua noita juttuja, asia ei ole heille konkreettinen ennen kuin vauva syntyy ja oikeasti saattavat luulla että elämä vauvan kanssa on helppoa, nehän vain nukkuvat päivät pitkät... Sinun täytyy siis selittää asia miehelle perusteellisesti, kertoa että todellakin tarvitset häntä kotona eikä tuollainen nyt oikein sovi. Vai miltä kuulostaisi jos sinä suunnittelisit juhannsreissua ja käyttäisit miehen vauvan kanssa kotiin?
Sä oot nyt vaan valitettavasti siinä tilanteessa, jonka moni nainen on käynyt tai käy läpi. Se hetki, kun tajuaa, ettette te olekaan samalla viivalla lastenhoidossa vaan sinä äitinä tulet tekemään aina vähän enemmän ja aina vähän enemmän joustamaan. Eikä tämä ole paskapuhetta, se vaan on niin monesti nähty. Itselläni oli tuo hetki myös, olin tosi tyrmistynyt.
10 jatkaa vielä, että itselläni esikoinen oli parin viikon vanha, kun mies "oikeutetusti" piti varpajaiset ja itse olin yksin pienen vauvan kanssa kotona. Sen muistan varmasti aina. Vauva puklasi kovasti ja pelkäsin, että mitä vauvalle käy. No ei tietty mitään, mutta olin niin tuore äiti ja kaikki hormonit päälle, että minä pelkäsin. Ja ne varpajaiset. Oikeasti, pelkkää ryyppämistä läpi yön ja mauttomien lahjojen antamista. Ei se siementen sisään laitto nyt niin kiva työ ollut, että se olisi juuri se mies, joka ansaitsee juhlimista.
Kiva eli kova (ihana tämä sanojen muuntelu näissä puhelimissa...)
Jos et nyt satu koliikkivauvaa saamaan, niin pärjäät oikein hyvin itseksesi. Toisekseen, miehet ei tajua näitä juttuja ennen kuin on liian myöhäistä. Jos siis olet sitä mieltä, että mies on sidottu neljän seinän sisään seuraavaksi 18 vuodeksi, niin kannattaisi ehkä mainita hänelle ihan rauhallisesti, ettei sinusta tunnu mukavalta tuo miehen reissu. En nyt heti pihalle pistäisi tuollaisesta.
Aamen, hyvin kirjoitettu 10 ja 11. Toki tuo asetelma voi muuttua mutta meillä ainakin se on vaatinut paljon aikaa ja helvetin monta hermoromahdusta ja väsynyttä itkuntäyteistä iltaa.
Lapsestasi tulee siis horoskooppimerkiltään kaksonen. Oletko miten varautunut siihen?
Sano sille, että nyt ei käy. Jos silti lähtee niin ottaa sitten koko omaisuutensa mukanaan. Sika