1-vuotiaan rokotteet!
Oletteko ottaneet 1v neuvolassa kaikki 3 rokotetta kerralla ja tuliko mitä oireita? Meillä oli eilen neuvola ja kaikki 3 otettiin. Tänään on ollut lämpimämpi kuin normaalisti. Kuumetta ei kuitenkaan ole. Neuvolassa sanottiin että oireita voi tulla 7-14 välisenä päivinä.
Kommentit (11)
Kyllä olen ottanut. Rokotteista MPR sisältää elävää heikennettyä taudinaiheuttajaa, joten oireet tulee vasta viikon, kahden päästä. Pneumokokki ja yhdistelmärokotehan on annettu yhtä aikaa kahdesti aiemminkin.
Meillä jopa neuvolatäti sanoi että ihan liikaa kolme rokotetta pieneen kehoon. Ei anna kuin maks kaks kerralla.
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 20:10"]Meillä jopa neuvolatäti sanoi että ihan liikaa kolme rokotetta pieneen kehoon. Ei anna kuin maks kaks kerralla.
[/quote] Neuvolatäti ei ole ollut ihan ajan ja tutkimustulosten tasolla. Surullista, että ammattilaisetkin antaa väärää tietoa.
Ei tullut kuumetta, mutta kauhea räkätauti ja kipeän oloinen ja itkuinen oli ressukka. Panadolia annoin parina pahimpana päivänä oloa helpottamaan. Oireet tuli heti parin päivän päästä ja kesti viikon verran. Eikä tullut viiveellä enää muita oireita.
Itse ajattelin että otan nuo kaksi tehostetta kerralla ja sen "uuden" sitten puolen vuoden kuluessa. Takuulla keholle raskasta muutenkin, hyvä ehkä jakaa vähän eriin niitä. Minusta ihan hyvä ajatella että antaisi sen kolmannen eri kerralla vaikka voi ne kai kerrallakin antaa. Tietämäni lapset tulleet kolme kerralla saatuaan aika kipeiksi.
Vanhemat voivat ihan itse sanella, mitä ja missä järjestyksessä ja milloin lapseen pistetään. Ei niitä rokotteita ole mikään pakko kerralla laittaa.
Ne tehosteet(viitoisrokote ja pneumokokki) voi aiheutta lämpöä parina päivänä, mpr:stä tulee oireet vasta viikon kahden päästä. Meillä ei ole annettu kuin kaksi aina kerralla(esikoisen ollessa pieni mpr annettiin rokotusohjelman mukaisesti vasta 1,5 vuotiaana, keskimmäisen ollessa pieni se tarvitsi influenssarokotteen samanaikaisesti eli olisi pitänyt pistää neljä-> annettiin kaksi kerrallaan parin viikon välein ja kuopus sai mpr:n meidän ulkomaanmatkan takia jo 8kk iässä)
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 21:01"]Vanhemat voivat ihan itse sanella, mitä ja missä järjestyksessä ja milloin lapseen pistetään. Ei niitä rokotteita ole mikään pakko kerralla laittaa.
[/quote] Ei tietenkään ole. Sen sijaan terveydenhoitajan tehtävä on antaa asianmukaista tietoa. Nykytutkimusten mukaan rokotteilla ei käytännössä ole ylärajaa.
Tarkoitin kipeäksi tuntemisella lähinnä sitä että kumpikin jalka ja toinen käsi ollut niin kipeä rokotteista, että ovat itkeneet, vaikkei lämpöä tms olisi ollutkaan.
Mä en antanut meidän 2012 vuonna syntyneelle, kuin mpr ja sen dtap-hib rokotteen. Muut rokotteet ovet mielestäni turhia. Rotavirustakaan ei ole ollut kummallakaan lapsella. Tosin toinen lapsi sai 10kk ikäisenä adenoviruksen aiheuttaman sairaalahoitoa vaativan ripulin.. ja adenovirustahan vastaan ei voi edes rokottaa.. en tosiaan antaisi lapselle 11rokotetra ekan elinvuoden aikana, mikä oli vuonna 2012 syntyneiden rokotusohjelma. Pikkuisen on liikaa kuormitusta pikku keholle.. mielestäni !