Ootteko törmänneet narsistisiin luonnevikaisiin? Mä törmään niihin vähän väliä. Apuaa! Kamalaa!
Kommentit (6)
molemmista suhteista kamppailin itse eroon. tuon viimesimmän jälkeen melkein luiskahdin siihen narskujen maailmaan vielä pariin otteeseen, mutta onneksi tajusin paeta ennekuin aloin ns seurustelemaan tai muuta. nyt, enää kohta pariin vuoteen en ole heitä puoleeni vetänyt (koputtaa puuta..)
olen ajatellut että minulla itselläni, omalla ajatusmaailmallani oli ja on jotain tekemistä tuon kanssa. onhan ihmisiä jotka eivät koskaan elämäsnä aikana joudu kokemaan ihmissuhdetta narsistin kanssa, ja sitten on taas meitä, joilla se tuntuu olevan lähes sääntö kuin poikkeus.
olen kyllä paljon miettinyt asioita ja itseäni, opetellut arvostmaan ihan todella itseäni ja rakastamaan minua tällaisena kuin olen. tiedän arvoni enkä suostu enää mihin tahansa. olen ennemmin yksin, kuin parisuhteessa, joka ei tyydytä minua. en hyväksy enää itseeni kohdistuvaa huonoa kohtelua, vaan puolustan itseäni. minä olen minun paras ystäväni , noin niinkuin karrikoidusti sanoen ;)
ehkä tämä ajattelumali karkottaa narskut, nehän kun vaistoavat heikkoutta ja alistumista. ja kun en enää sitä itse ole, niin minut on jätetty heidän taholta rauhaan.
kohtaan. Ei ole mikään ystävä tai tuttu, ihan vaan erään järjestön jäsen. Tietysti voi lopettaa järjestön jäsenyyden, jotta en häntä enää tapaisi, mutta en haluaisi jättää häntä kuitenkaan vihamiehenä. Arvaatte varmaan mitä siitä voisi seurata.
Ja sanoisin vielä, että sieltä asteikon pahimmasta päästä. Oli tehdä minut(kin) hulluksi ja hajottaa perheemme :( Nyt ei enää olla missään tekemisissä ja alkaa hiljalleen elämä helpottamaan.
Vierailija:
Kritiikin vastaanottamisen kyvyttömyys ja anteeksi pyytämisen " unohtaiminen" ovat todennäköisesti lievemmän häiriön yksiä " oireita" . Toki on myös muita " oireita" .
-----------------
Oletkohan turhan herkkä? Tai liian itsepäinen? Trakoitan sitä että vaikka itse pitäisit kritiikkiä aiheellisena ja loistavana niin toinen ei välttämättä ole valmis ottamaan sitä vastaan. Tai sitten saatatte nähdä asiat ihan eri tavalla.
Eniten inhottaa ihmiset jotka ovat " auliita" aina jakamaan neuvojaan ja kritiikkiään tajuamatta ettei hekään aina ole oikeassa. Eikä kaikki aina mene kuten heidän mielestään kuuluisi.
Kritiikin vastaanottaminen ja anteeksipyytäminen ovat vaikeita asioita monelle ihan normaalille ihmiselle.
Kritiikin vastaanottamisen kyvyttömyys ja anteeksi pyytämisen " unohtaiminen" ovat todennäköisesti lievemmän häiriön yksiä " oireita" . Toki on myös muita " oireita" .