Lapsi perheelle yksi vai kaksikerroksinen talo parempi?
Eli mitä hyviä ja huonoja puolia noissa on? Lapset on nyt 4v ja 1,5v ja kolmas syntyy pian. Rakentaminen (toivottavasti) alkaisi ensi kesänä. Makuuhuoneita pitäisi olla varmaan 4 ja yksi vieras/työhuone + sitten nuo normaalit muut huoneet ja sauna.
Kommentit (7)
Noin suuri määrä huoneita on järkevämpi sijoitella kahteen kerrokseen. Lapset ovat aivan hulluina portaisiin ja yläkertoihin ja ullakoihin. Meillä on kaksikerroksinen talo (tai oikeastaan kolme-) ja kaikki lapsivieraat ravaavat rappusia ihan innoissaan ja huokailevat että: " Voi kun meilläkin olisi tämmöinen talo!" Itse pidän siitä että makuuhuoneet ovat yläkerrassa ja arkinen toiminta keskittyy alakertaan.
Siis voihan yksikerroksiset olla käytännöllisiä, mutta kaksi kerroksinen on jotenkin jännempi. Varsinkin kun meiltä on kivat näköalat sieltä ja kaksi parveketta. Ja siihen ravaamiseen tottuu. eMutta ehkä KAIKISTA paras olisi sellainen porrastettu rinneratkaisu!
Voi käydä kelle tahansa, koska tahansa. Siksi ei ikinä portaita lapsiperheeseen. Yksi onnettomuusriski vähemmän.
t yksi joka siivonnut 150 neliöö pari vuotta nyt hikihatussa
Meille syntyi kaksoset ja koska asuminen oli niin hankalaa jouduimme muuttamaan kun lapset olivat n. 1v. Oli tosi hankalaa kannella kahta lasta eri kerrosten väliä jatkuvasti. Varsinkin kun en uskaltanut kantaa molempia yhtä aikaa. Kun alkoi jo tulla leluja oli tosi ärsyttävää kun kaikki lelut olivat olohuoneessa. Samoin kuin turvakaukalot jne. kun niitä ei jaksanut aina viedä yläkertaan.
Nyt kun asumme yhdessä kerroksessa on tosi kätevää kun lastenhuone on samassa kerroksessa. Voin laittaa ruokaa ja tehdä muita kotihommia samalla kun pidän silmällä kaksosia, jotka ovat samassa kerroksessa leikkimässä omassa huoneessaan.
Kahdessa kerroksessa on toki hyvätkin puolensa. Ennen lapsia oli mukavaa jos toinen halusi nukkua niin toinen sai touhuta alakerrassa ihan rauhassa eikä nukkuja häiriintynyt. Ja on totta, että talo saattaa vaikuttaa sokkeloiselta jne. jos yhdessä kerroksessa on niin monta huonetta. Huonejärjestys täytyy suunnitella tosi tarkasti, että talosta tulee järkevä.
No, tässä minun ajatuksiani...
Me etsimme omammme pitkään ja nyt on sitten kolme kerroksinen.. Pian ne lapset kuitenkin kävelevät jo itse!