Tänään 5977 tartuntaa
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008547936.html
Taisi omikron lässähtää jo.
Kommentit (50)
Viime viikon tiistaina 9768 tartuntaa. Jos tätä tahtia laskee niin pian korona on ohi.
kolmosrokotukset puree leijonan lailla!
Jep. Ei mitään rajoituksia nyt vaan kerralla läpi.
Tilastoinnissa on taas näemmä viivettä. Ei ole koko totuus tuossa luvussa.
Vierailija kirjoitti:
Kolmospiikit alkaa vaikuttamaan.
Se ei tehoa omikroniin.
Testithän lopetettiin lähes kaikilta, vain terveydenhoitoalalla olevat tyyliin suostutaan virallisesti testaamaan.
Näin saadaan hienot tilastot, todellisuus jotain aivan muuta.
No niin, se siitä. Loppuu tämä sekoilu jo. Korona on ohi.
Vierailija kirjoitti:
Testithän lopetettiin lähes kaikilta, vain terveydenhoitoalalla olevat tyyliin suostutaan virallisesti testaamaan.
Näin saadaan hienot tilastot, todellisuus jotain aivan muuta.
Mutta sitä samaa on ollut jo ainakin kahden viikon vertailujakso.
Alaspäin mennään ja vauhdilla. Mitään uutta strategiaa on ihan turha miettiä. Nyt on aika elää, mennä ja kokea.
Käyrä sojottaa tukevasti alaspäin ja se on puhdas tilastollinen fakta.
Mitään muita totuuksia ei ole olemassa, turha tulla tänne selittämään mitään testauskapasiteetista tai sen vähenemisestä.
Vierailija kirjoitti:
Testithän lopetettiin lähes kaikilta, vain terveydenhoitoalalla olevat tyyliin suostutaan virallisesti testaamaan.
Näin saadaan hienot tilastot, todellisuus jotain aivan muuta.
Kenenkään ei pidä mennä testiin jos ei ole sairaalahoitoa vaativat oireet. Mikä siinä ei mene perille? Mitä te sieltä odotatte saavanne kun tungette testiin?
Ap kerro tuo vähintään kolmella niin on lähellä oikeaa määrää.
Hallitus poistaa Koronan tartuntatautilistalta
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/marin-hallitus-pohtii-koronan-poist…
Lässähtää se hetkeksi, kun menevimmät ehtivät sairastamaan. Seuraavaa aaltoa odotellessa.
Eipä lopu pakotteet ja korona kiima hallitukselta. Jos Loppuisi pitäis oikeasti ruveta töihin ja keksiä jotai järkevääkin yhteiskunnan eteen!
Nyt alkaa olla jo aika turha julkaista näitä päivittäisiä lukuja, kun yksi kunta toisensa perään ohjeistaa, ettei testiin tultaisi kuin jos on ihan pakko (Sote-alan ihmiset / he, jotka tarvitsevat virallisen testituloksen jne)
Tussahdus mikä tussahdus! Suomi on koronatoimien maailmanmestari! Kiitos Sanna Marin ja koronahallitus, taas kaduilla tanssitaan ja lauletaan! 💃 💃 💃
Australia nosti kädet pystyyn ja päätti antaa omikronin levitä vapaasti läpi väestön. Tiedä sitten oliko hyvä idea. Tältä näyttää maan käyrät:
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/australia/
Tänään kuolemia oli jo 77, jos samaa tahtia nousevat, ovat vielä pulassa.
T U S S A H T I