Barcelona lapsen kanssa?
Olen matkustellut vähän, englannin taito,sanoisinko tyydyttävää/heikko,pärjätäänkö? En jaksa 8 päivän kohteita mitä rantalomat yleensä tarjoavat, 5 yötä on sopiva aika olla kun kaksin ollaan. Eli tyttö on 6v, tahtoisimme tutkia paikkoja,uida, syödä ja herkuteela kahviloissa ym. shoppailla.Mitä kaikkea voi tehdä lapsen kanssa? Mikä olisi hyvä alue asua? Onko bussilla kulkeminen esim rannalle vaikeaa? Pääseekö kentältä hotellille taxilla ja onko se kallista? Kova polte matkustella mutta jännittää yksin ainuana aikuisena.
Kommentit (18)
Metrollakin pääsee hyvin rannan tuntumaan.
[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 22:34"]Olen matkustellut vähän, englannin taito,sanoisinko tyydyttävää/heikko,pärjätäänkö? En jaksa 8 päivän kohteita mitä rantalomat yleensä tarjoavat, 5 yötä on sopiva aika olla kun kaksin ollaan. Eli tyttö on 6v, tahtoisimme tutkia paikkoja,uida, syödä ja herkuteela kahviloissa ym. shoppailla.Mitä kaikkea voi tehdä lapsen kanssa? Mikä olisi hyvä alue asua? Onko bussilla kulkeminen esim rannalle vaikeaa? Pääseekö kentältä hotellille taxilla ja onko se kallista? Kova polte matkustella mutta jännittää yksin ainuana aikuisena.
[/quote]
Pärjäät hyvin kohtalaisella enkulla. Lapsen kanssa voisi ainakin käydä teleferic-ajelulla. Eläintarha, huvipuisto ja merimuseo löytyy, mutta ovat aika perinteisiä. Güellin puisto on kiva ja Camp Nou upea (vaikkei jalkapallosta niin tykkäisikään). Eixample on hyvää aluetta kävelymatkan päässä ydinkeskustasta. Barcelonan keskusta on sen verran kompakti, että kävellen pääsee hyvin. Turisteille myydään julkiseen liikenteeseen kortteja, jotka ovat edullisia. Rannallekin voi kävellä keskustasta. Lentokentältä pääsee taksilla, joka maksaa noin 20e keskustaan (plaza de catalunya) ja lentokenttäbussilla sama matka reilusti edullisemmin. Barcelona on ihana!
Miten sillä metrolla kuljetaan,siis mistä tiedän koska jään pois jne..
[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 22:51"]Miten sillä metrolla kuljetaan,siis mistä tiedän koska jään pois jne..
[/quote]
Katot kartasta. Metrossa lukee/kuulutetaan asemat. Proxima estacion - Barceloneta!
[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 22:51"]Miten sillä metrolla kuljetaan,siis mistä tiedän koska jään pois jne..
[/quote]
Metro on todella helppo käyttää ja reittiohjeet ovat selvät. Sanoisin, että helpoin ja kätevin metro kaikista Euroopan isommista kaupungeista.
Mahtava paikka yksin, kavereiden, puolison tai perheen kanssa! Kaupunki, jossa on jokaiselle jotakin ja kaupunki johon ei kyllästy! Suosittelen ja vannon että nautitte Barcelonasta. Metro on helpoin/edullisin kulkuväline ja hop on hop off -bussit loistavia nähtävyyksillä kiertelyyn. Ranta ja ruoka-/juomapaikat rannalla ovat ihania. Ostosmahdollisuudet ovat loistavat!
Metro on tosiaan hyvä kulkuväline Barcelonassa. Englannin kielitaidolla ei ole juuri väliä, sillä paikallisetkin puhuvat todella huonoa englantia. Sagra da familiaa ja Mont Jüicia suosittelen, upeita nähtävyyksiä. Akvaario myös sopisi varmasti hyvin tuon ikäiselle. Hotelliin kannattaa panostaa enemmän, itse olin jossain aivan kämäsessä lafkassa. Hyvää reissua teille, aika kuulostaa riittoisalta! :)
Onko noi hop on hop off bussit sellaisia jotka kiertää tunnettujen nähtävyyksien luokse ja halutessaan voi jäädä pois ihastelemaan paikkoja ja hypätä bussin kyytiin taas samalta pysäkiltä,jokin ranneke mitä näytetään?
[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 23:55"]Onko noi hop on hop off bussit sellaisia jotka kiertää tunnettujen nähtävyyksien luokse ja halutessaan voi jäädä pois ihastelemaan paikkoja ja hypätä bussin kyytiin taas samalta pysäkiltä,jokin ranneke mitä näytetään?
[/quote]
On! Saat lipun ja lippua näytetään bussissa olevalle oppaalle :)
Lainaa kirjastosta Barcelona-oppaita.
Metro on kyllä tosi helppo. Barcelonassakin. Jos Hotelli sijaitsee niin että Metrolla pääsee helposti Ramballe ja Barri Goticiin ( vanha kaupunki) se voi sijaita melkein missä vaan. Ostakaa sellainen 2-3 päivän lippu.
Lentokentältä tulee busseja tärkeimpiin solmukohtiin kuten Ramblan pohjoispäässä olevalle pyöreälle Catalunya aukiolle.
Itse olen asunut Barcelonassa Ramblan varrella tai lähellä Ramblaa vanhan Barri Goticin puolella. Hotellissa oli viimeksi muuten ihana uima- allas, mutta sen vesi oli allöttävän likaista. Heinä-elokuussa on todella kuuma joten hotellin on oltava ilmastoitu.
Gaudin talot kannattaa nähdä. Lapsen kanssa ostaisin turistibussiin liput, ja kiertäisin sillä Gaudin kohteet.
Rannasta lähtee venekierroksia jotka ovat myös mukavia. Vanha kaupunki kapeine kujineen on pakko nähdä. Kivoja kahviloita ja ravintoloita on vähän joka kulman takana.
Majoituksen voi ottaa myös rannalta. Barcelonetan alueelta.
Mä en lähtisi sinne yksin lapsen kanssa taskuvarkaiden takia. Sä olet todella helppo saalis koska huomiosi kohdistuu lapseesi. Lisäksi olet niin kokemattoman oloinen että joku Pärnu voisi olla hyvä paikka aloitella. Siellä on upeat rannat.
Nyt. Vaan ostamaan lentolippuja! Mä puhun tosi huonoa englantia ja olen matkustanut lapsen kanssa kahdestaan monet kerrat. Ei mitään turistimatkoja, vaan ostetaan halvat lentoliput ja varaan hotellin hyvältä paikalta. Barcelonassa ollaan oltu kahdesti. Lentokentältä tosihelppoa ottaa bussi keskustaan, ramblalle. Hotelli oli lähellä bussin päätepysäkkiä. Siitä oli helppo tutustua kaupunkiin. Taatusti ihastutte. Ihania kahviloita, ruokapaikkoja.... Pakko päästä uusiksi. Molemmilla kerroilla ollaan otettu bussi ja menty kaupungin ulkopuolelle, naapuri kyliin rannalle. Siellä on ollut halvempaa.
Teille sopisi tuo hop on hop Off bussi, mutta itse en ehkä raaskisi hinnan puolesta sillä liikkua kuin päivän. Samalla vaivalla sitten opettelee julkisen käytön koko reissuksi. Teillä ei edes ole rattaita, niin metrolla ja busseilla pärjää! Me kyllä kannettiin paljon rattaita, kuten yleensä kaupunkilomilla. Lapselle jotain evästä AINA mukana, niin ei tunnelma kiristy vaikka matkanteko kestäisi.
Minusta lasten kanssa riittää jopa vähän lyhyempi loma, paitsi jos tosiaan viihdytte rannalla tms todella leppoisaa.
englannista turha murehtia, opettele mieluummin pari sanaa espanjaa!
Mukavaa lomaa!
Tosiaan hyvä sijainti hotellille, viikon halvan hotellin voit korvata kolmen yön reissulla paremmassa sijainnissa, ehditte emmä niin kuin kärvistellen jossain hevon kuusessa ja voitte syödä ja juoda ulkona tuplarennosti!
-17
Barri Gotic oli oikea taskuvarkaiden paratiisi ja lymypaikka ja muistaakseni siitä juuri varoiteltiin turisteja. Ramblojen keskikohdalta vasemmalle käännyttäessä ( kävelysuuntana Kolumbuksen patsas ja meri) on kuuluisa Calle de Escudellers (suom. ´vaakunakilven tekijän katu´) Ramblojen oikealla puolella taas Los Arcos (´kaariportti´) Siinä raja jota en suosittele ylittämään sillä siellä pääsee varomaton espanjaa osaamaton turisti rahoistaa n. varttitunnin sisään takuuvarmasti Sen sijaan Mont Juic ( suom. ´juutalaisen vuori´) ja sen huvipuisto Tibidabo sopii mainiosti lapsiperheen kohteeksi. Kaupungissa kuulee ja näkee alueen omia kieliä ,siis espanjaa ja kataloniaa ja niiden lisäksi tietystikin (varsinkin kesällä) suosittuna matkailukohteena melkeinpä vaikka mitä maailmankieliä ja niitä pienempiä kieliä.
Me oltiin entisen olympiakylän lähellä hotellissa josta oli yksi kortteli rantaan, bussi kulki hotellin ovelta keskustaan niin usein että korkeintaa pari minuuttia ehti odotella. En muista hotellin nimeä ja taksilla kentältä mentiin, senkään hintaa en muista, aikaa on pari vuotta.