Suositelkaa mukavia paikkakuntia Norjassa
Mietinnässä Norjasta töiden haku. Missä olette viihtyneet siellä. Nyt asutaan Helsingissä, mutta kaikki kokemukset sekä kaupungeista että pienemmistä paikoista.
Kommentit (5)
Tykkään kovasti Oslossa, mutta paikallista palkkaa on saatava, jos meinaa rahallisesti pärjätä. Asuntojen hinnat hirveitä ja asuntolainojen korot korkeampia kuin Suomessa.
Kaupunkiympäristönä Ålesund on ihana mutta en sitten tiedä onko asua vähän kuin Porvoossa että turisteille kaunis, mutta asukkaalle palvelujen määrä käy pieneksi.
Trondheim on kivan kokoinen ja mukavan virkeä, koska on myös yliopistokaupunki!
Bergen on myös mukavan oloinen.
Stavangerissa tai Tromsøssa en itse ole käynyt.
Jos haluaa olla eristyksissä pienessä kylässä, niin Gryllefjord.
Ei kannata muuten Norjaan muuttaa lasten kanssa, siellähän on paikallinen lastensuojelu oikein kunnostautunut ulkomaalaistaustaisten lasten perusteettomista huostaanotoissa. Sieltä pakenee myös ihan norjalaisia perheitä henkensä edestä pelastaakseen lapsensa.
Mutta jos Norjaan pitäisi muuttaa, niin valitsisin jonkin pienemmän kaupungin, jossa edulliset asunnot. Näin pääsee helpommin nauttimaan elintasosta. Osloon kun muuttaa, niin puolet tuloista menee asumiskustannuksiin.
Kiitos näistä. Joku kaupunki tai kaupungin lähellä oleva paikka todennäköisesti, niin on enemmän mahdollisia työpaikkoja. Oslo kuulostaa turhan kalliilta, mielummin tosiaan niin, että jää rahaa muuhunkin kuin asuntoon.
Ap
Jos tykkäät pohjoisesta, niin Tromssa!