Aww! Mun suloiset mussukat.
Tytär 12 v tänään aamulla ilmoitti mulle, että äiti mä olen ollut sun kanssa ihan liikaa viime aikoina. Isi on jäänyt ihan paitsioon, että tänään hän leikkii vaan isin kanssa.
Itse menin normaalisti töihin ja mies jäi kotiin pitämään etäpäivää tyttären pyynnöstä, eli aamupäivä ankaraa työntekoa. Isommat lapset lähti pelireissuun, emme lähteneet tällä kertaa mukaan, kun olimme ajatelleet hemmotella tuota nuorinta.
Tyttö oli päässyt puoliltapäivin kotiin koulusta ja sitten olivat isänsä kanssa lähteneet shoppailemaan. Tyttö sai ihania juttuja ja kävivät hohtokeilaamassakin. Itse tulin kuuden jälkeen töistä, niin täällä näpersivät susheja. Aivan jumalattoman herkullisia!
Sitten nuo menivät kikattamaan takapihalle jotain pihajuttuja kuulemma. :D Kävivät saunassa ja sitten tekivät naposteltavia ja painuivat kattomaan kaksin jotain Johnny Deppin leffaa. Äsken kävin vilkasemassa, että joko se leffa loppuu... siellä ne oli limittäin samanlaisissa asennoissa ja aivan täydessä unessa.
miehellä näyttää olevan prameet uudet kynnet. Uusia kynsilakkoja ja glittereitä on testattu jossain vaiheessa myös.
Sanoisin, että onnistunut isä-tytär päivä.
Kommentit (12)
Aikuinen akka lässyttää kun teini. Voi ristus...
[quote author="Vierailija" time="09.05.2015 klo 00:39"]
Aikuinen akka lässyttää kun teini. Voi ristus...
[/quote]
KYLLÄ! On niin ihanaa, kun on ihanaa. Kokeile säkin joskus.
AP - onnellinen
Niin miksei? Äiti ja poika -päiviä myös lisää. Tai ihan tavallisia ja tasa-arvoisia, hauskoja ja normaaleja päiviä kaikille perheille. Ja perheettömille.
Voi miten ihanalta kuulostaa! Sulla on ap ihana perhe ja ihana mies! :) ♡
Oksennus tuli. Yöh mitä lässyti läätä.
Tää on taas tää aika yöstä... :D Ihana perhe teillä. :)
[quote author="Vierailija" time="09.05.2015 klo 00:42"]
Niin miksei? Äiti ja poika -päiviä myös lisää. Tai ihan tavallisia ja tasa-arvoisia, hauskoja ja normaaleja päiviä kaikille perheille. Ja perheettömille.
[/quote]
Kyllä! Aina nää keväät ja syksyt menee lasten harrastuksissa. Tuommoiset one-to-one päivät ovat hankalia järjestää. Meillä on kolme vanhempaakin muksua. Yksi lätkänpelaaja, jenkkifutari ja joukkuevoimistelija (nuorinkin).
Perheen tavallinen arki on niin herkkua, kun on kaikki paikalla samaan aikaan. Huomaa, että isommatkin jää mielellään kotiin sinä viikonloppuna, kun kellään ei ole mitään. Saadaan muhia keskenämme, jutella, pelata lautapelejä ja niin juttumme: tehdä ruokaa yhdessä kaikki pitkän kaavan mukaan.
Panic room varattu poikien kanssa. Niin joutuu äiti taas liriin poikiensa kanssa ensi viikolla. :P Ison likan kanssa uin torstaisin, toisinaan pääsee pikkulikkakin mukaan.
AP - ruuhkavuodet selätetty. Nyt saa ja voi nauttia perheestä ja duunista.
VMP