Miten paljon kampetta otat mukaan mökkiviikonlopulle?
Jos olet siis lähdössä yksin? Itselläni vapaa viikonloppu mökillä, ja mukana laukussa 2x alusvaatteet, farkut, 1 t-paita, 1 pitkähihainen paita, lämmin yöpuku, takki. Lisäksi tietysti hammasharja/tahna, hiusharja ja kasvovoide.
Lähtiessä päällä mukavat housut, toppi ja huppari.
Kaikki tuo mahtuu pieneen kassiin.
Kommentit (15)
Entäs ruoka, vesi, pyyhkeet, petivaattet, pelastusliivit?
Niin paljon kuin farmarauton takakonttiin mahtuu. 4 hlö perrhe
Vain ruoat ja juomat, kosteuspyyhkeet ja käytännössä päällä olevat vaatteet, vaikka olisin pidempäänkin.
Ruoka käydään mökkikylän kaupasta. Vettä tulee hanasta (kunhan sitä jonkin aikaa ensin laskee, että kirkastuu), petivaatteet ja pyyhkeet siellä on. Pelastusliivit roikkuu kesät talvet ladon seinällä.
En muuten ole jostain syystä tullut ajatelleeksikaan, että siellä voisi olla vaatearsenaliini jo valmiiksi..=) Käydään mökillä tosin vain kerran talvessa, ja asutaan siellä kesät. Mutta eipähän tartteisi köijätä näitä vähiäkään sinne. Taidanpa jättää mukana menevät vaatteet sinne odottamaan kesää ja lomaa..=)
Aika lailla samat + ruoka ja juoma. Ja kamera!
En menisi yksin, mutta ainaki ruokaa,juomaa,vaatteet, pyyhkeet,lakanat...
Puhtaat alkkarit ja sukat kummallekin päivälle, t-paita, yöpuku, lököhousut. Uikkarit ja pyyhe, pesuaineet ja hammasharja. Ruokaa ja juomaa. Pelejä/riippumatto/matoja/kirja/jotain tekemistä.
Päällä mukavat vaatteet, paksu paita ja takki. Jos lämmin niin shortsit.
Kaljaa, vitusti kaljaa ja vähän ruokaa.
Teillä on varmaan pesukone siellä mökillä jos petivaatteits ei tarvi koskaan viedä?
Minusta mökillä on mukavaa just se ettei arkisia kotitöitä ole, esim just pyykkejä
[quote author="Vierailija" time="08.05.2015 klo 12:56"]Puhtaat alkkarit ja sukat kummallekin päivälle, t-paita, yöpuku, lököhousut. Uikkarit ja pyyhe, pesuaineet ja hammasharja. Ruokaa ja juomaa. Pelejä/riippumatto/matoja/kirja/jotain tekemistä.
Päällä mukavat vaatteet, paksu paita ja takki. Jos lämmin niin shortsit.
[/quote]
Ai niin, makuupussi, lakanat ja tyynynliina.
[quote author="ExoPol" time="08.05.2015 klo 12:52"]Ruoka käydään mökkikylän kaupasta. Vettä tulee hanasta (kunhan sitä jonkin aikaa ensin laskee, että kirkastuu), petivaatteet ja pyyhkeet siellä on. Pelastusliivit roikkuu kesät talvet ladon seinällä.
En muuten ole jostain syystä tullut ajatelleeksikaan, että siellä voisi olla vaatearsenaliini jo valmiiksi..=) Käydään mökillä tosin vain kerran talvessa, ja asutaan siellä kesät. Mutta eipähän tartteisi köijätä näitä vähiäkään sinne. Taidanpa jättää mukana menevät vaatteet sinne odottamaan kesää ja lomaa..=)
[/quote]
Mä käyn ympäri vuoden mökillä ja oikeastaan se on paremmin varustettu kuin mun kaupunkikoti, joten siks sinne ei tosiaan tarvitse viedä mitään ihmeempää. Se on mun entinen mummola, satavuotias maalaistalo, joten siellä siis on sydän ja kaikki<3
[quote author="Vierailija" time="08.05.2015 klo 13:10"]
[quote author="ExoPol" time="08.05.2015 klo 12:52"]Ruoka käydään mökkikylän kaupasta. Vettä tulee hanasta (kunhan sitä jonkin aikaa ensin laskee, että kirkastuu), petivaatteet ja pyyhkeet siellä on. Pelastusliivit roikkuu kesät talvet ladon seinällä. En muuten ole jostain syystä tullut ajatelleeksikaan, että siellä voisi olla vaatearsenaliini jo valmiiksi..=) Käydään mökillä tosin vain kerran talvessa, ja asutaan siellä kesät. Mutta eipähän tartteisi köijätä näitä vähiäkään sinne. Taidanpa jättää mukana menevät vaatteet sinne odottamaan kesää ja lomaa..=) [/quote] Mä käyn ympäri vuoden mökillä ja oikeastaan se on paremmin varustettu kuin mun kaupunkikoti, joten siks sinne ei tosiaan tarvitse viedä mitään ihmeempää. Se on mun entinen mummola, satavuotias maalaistalo, joten siellä siis on sydän ja kaikki<3
[/quote]
Ihanasti sanottu tuo viimeinen..=) Minustakin tuntuu, kuin kotiin lähtisin kohta. Mökki on oma lapsuudenkotini, ja tosiaan sydän on siellä..
[quote author="Vierailija" time="08.05.2015 klo 12:56"]
Kaljaa, vitusti kaljaa ja vähän ruokaa.
[/quote]
Joo, käydään siellä mökkipaikkakunnan kaupalla herättämässä pahennusta kaljaostosten kanssa..Onpahan taas vähän aikaa mitä juoruilla, että niin vaan siitäkin tämän kylän tytöstä tuli sellanen alkkis..=))
Ollaanko siellä 1 vai 2 yötä? Leikitään että 2. Pakkaan tollaseen treenikassiin/mikä lie
- Hygieniaboksin jossa kaikki maailman kemikaalit hammastahnasta hoitoaineeseen, pyyhkeen, uikkarin tai bikinit.
- Alkkareita 3-4, 2 rintsikat (mielummin liikaa kuin jne), muutamat sukat
- Collegehousut, olohousut, ehkä shortsit. Lähden farkut päällä ja vaihdan ne heti pois mökillä.
- Kengiksi tod näk tarrasandaalit, ja riippuen kelistä voisin ottaa kumpparit. Lenkkarit jos on tarkoitus rymytä sienessä tai marjassa. Lähtisin matkaan tennareissa/avokkaissa/ballerinoissa.
- T- paitoja/toppeja ehkä 3, yöpaita, huppari, tuulitakki ja vetoketjullinen villatakki joka sopii hupparin ja takin väliin jos tulee kylmä.
Eiks näillä jo pärjää?
Ilmeisesti meet vierailulle tai sitten käyt tosi harvoin mökillä.
Mä en ota mukaan mitään. Kaikki on jo siellä<3