häistä. Mihin hääkimppu laitetaan
Siksi aikaa kun polvistutaan alttarille, jos ei ole kaasoa?
Kommentit (15)
Kysy papilta kenraalharjoituksissa tai aiemminkin, jos näette. Olisko siinä mahdollista saada jotain pientä jakkaraa tai muuta sille?
Morsiustyttö? Edessä istuvista läheisistä joku hakee?
Syliin? Lattialle viereen? Ensimmäinen ei ehkä kannata jos pelkää mekon likaantumista. Toinen hieman "vulgaaria". Joku eturivissä istuva nousee ja hakee kimpun polvistumisen ajaksi?
Älä ota kimppua mukaan ollenkaa, ongelma ratkaistu ja rahaakin säästyy
Mietin just sitä että voiko pitää kädessä, vai onko se jotenkin suurikin virhe. Ap
Ei nyt kaikki vaan halua kaasoa ja muita krumeluureja.Kaaso on tosi vanha perinne ajalta kun ei ollut kampaajiaja ja muita.Mutta onhan se kiva asia tietysti.Ei mullakaan mitään kaasoja ollut eikä miehellä Best Maneja.Alttarin edessä on kaide kun polvistutaan,siihen voi laskea.Kyllä kaikki on nykyään ongelmallista.Minä en edes ajatellut moisia eukä vihkimistä harjoiteltu.Edellisenä päivänä olimme vielä töissä parin viikon ajan järjestelimme häitä iltaisin ja viikonloppuisin.Joo,laita se siihen kaiteelle,voit kyllä pitää kädessäkin.
Ei ole läheistä ystävää jota pyytää kaasoksi. Siksi ei kaasoa. Ap
Laitoin sinne "alttarin" taakse.. No siihen mihin polvistutaan niin siinähän on se taso takana jossa on muistaakseni yleensä ehtoollislaseja.. Pappi itse sanoi että siihen. :) olipas sekava selitys, en tiedä oikeaa termiä.
Mulla oli kaksi kaasoa mutta silti pidin kimpun kädessä. Pidän teennäisenä ja hankalana sitä että joku olisi tullut ottamaan kimpun multa hetkeksi pois. Miksi sitä ei voisi pitää koko aikaa kädessä?
Mä annoin ekalla rivillä istuvalle siskolleni. Sovi jonkun vieraan kanssa, et pitää.
Kysy äidiltäsi? Kuvitteletko että amerikantyyliset häät ovat olleet Suomessa vuosikymmeniä? Eli tietysti pidät kädessä, niinkuin sukupolvet ennen sinua.
Viskataan maahan