Eikö TI OMAP ja ARM pese Intelin vastaavan sukupolven prosessorit?
Meinaan esim. Samsungin Galaxy tab 2: lla on 1.0 GHz TI OMAP4430 ja dual-core ARM Cortex-A9, kun taas tab 3:lla on 1.6 GHz Intel Atom Z2560 ja dual-core x86. Tässä vertaus tehoissa:
http://cpuboss.com/cpus/Texas-Instruments-OMAP-4-(4430)-vs-Intel-Atom-Z2560
Kommentit (6)
Vähän paska tämä foorumi linkki suhteen. Ap.
Aika lailla yks hailee. AV - palstan tökkiminen tapahtuu nettiyhteyden ja serverin puolella eli surffiylilautasi moottorilla ei ole väliä.
ARM:ien ja Atomien sukupolvia on vähän hankala verrata, mutta Android-laitteeseen ottaisin ARM:in. Toki tuo OMAP on ikivanha, joten varmaan tuo uudempi Atom pieksää sen myös Android-käytössä.
Enhän minä sitä tarkoittanut. Olen itse ohjelmoinut TI:n prossuja, ja todennut ne laadukkaiksi niin tehoiltaan kuin käskykannaltakin. Intelin prossut ovat hitaita ja bugisia, ja käskyt Intelin tapaan tyypillistä sillisalaattia. Tiedä sitten ovatko onnistuneet dual coreissa yhtään paremmin toteutuksissaan.
Arm vie selkeästi vähemmän virtaa ja toisaalta antaa kohtalaisesti tehoa. Arm-valmistajia on myös lukuisia joten on helpompi löytää semmoinen piiri jossa on ne tarvittavat ominaisuudet. (grafiikkapiiri, dsp/äänet, liitäntöjä...)
Nojoo, linkki ei toiminut "http://cpuboss.com/cpus/Texas-Instruments-OMAP-4-(4430)-vs-Intel-Atom-Z2560"