Miksi Kate kotiutuu samana päivänä synnytyksestä?
Kommentit (18)
Kyllähän Suomessakin voi käydä synnyttämässä ja lähteä kotiin
Kotiuduin minäkin samana päivänä, kun synnytin. Ei synnytys ole sairaus. Jos kaikki on hyvin ei ole syytä maata sairaalassa.
Koska se voi. Olisin itsekin todella mielelläni lähtenyt heti synnytyksen jälkeen kotiin, mutta onhan sitä vauvaa tarkkailtava. Vaihtoehto olisi ollut viedä vauva joka päivä sairaalaan tarkkailtavaksi tai hankkia kotiin joku kätilö käymään. Varsinkin toisen lapsen synnyttyä minusta oli suorastaan tuskallista olla sairaalassa, oli niin ikävä isompaa lasta.
Niin kotiuduin minäkin, ja moni tuntemani, Suomessa ns. polikiilinen synnytys.
Toki kuninkaallisilla varmasti kotisairaanhoito aika toimiva myös..
Kun kaikki menneet normaalin raskauden päätteeksi synnytyksessä täysin normaalisti ja vauva sekä äiti voi hyvin niin voi lähteä kotiin 6-12h synnytyksen jälkeen, suomessakin. Sitä kutsutaan polikliiniseksi synnytykseksi. Ja W+C:llä on siellä kotona melko varmasti lastenhoitaja ja ehkä joku terveydenhuollonkin edustaja saatavilla.
Eikös se Britanniassa ole aika tavallista?
Briteissä on ihan yleistä, että sairaalaan mennään vain synnyttämään, kätilö käy kotona seuraamassa äidin ja vauvan vointia. Myös Suomessa voi lähteä kotiin jo samana päivänä.
Luuletko, että kunikaalliset muutenkaan elävät kuten tavalliset ihmiset? Katella varmaan kotipalatsissa melkoinen joukko huippuammattilaisia hoitamassa niin lasta kuin äitiäkin.
[quote author="Vierailija" time="02.05.2015 klo 20:40"]Onko tuo yleistäkin briteissä?
[/quote]
Anteeksi, mutta miksi ei?
Kyllä mäkin olisin halunnut kotiutua heti, jos olisi ollut sitten kotona ammattilaisia tarkkailemassa vauvan vointia ym. Katella nämä ammattilaiset ovat kotona. Mä en alkanut palkkamaan, joten turvallisuuden vuoksi olin sairaalassa ne pari päivää.
Kyllä mäkin olisin halunnut kotiutua heti, jos olisi ollut sitten kotona ammattilaisia tarkkailemassa vauvan vointia ym. Katella nämä ammattilaiset ovat kotona. Mä en alkanut palkkamaan, joten turvallisuuden vuoksi olin sairaalassa ne pari päivää.
Ennen vanhaan sitä synnytettiinkin kotona. Eihän Suomessakaan enää pidetä sairaalassa kuin päivä tai pari.
Jos saan toisen lapsen, niin haluan nimenomaan polikliinisen synnytyksen. Ei huvita sitten tippaakaan lojua synnärillä sekuntiakaan kauempaa kuin tarpeellista. Eri asia tietysti, jos vauvan vointi huono tai itse heikossa hapessa.
Hän ei luota Williamiin. Pelkää että se lähtee heti pettämään jos ei ole kotona vahtimassa sitä.
Mun kaveri sai lapsen Briteissä, meni aamulla sairaalaan ja iltapäivällä kotiin. Oli illalla puutarhahommissa, kun naspuri oli tullut kyselemään voinnista. Naapuri oli yllättynyt, kun kertoi pojan nukkuvan sisällä....
Miksi normaalin synnytyksen jälkeen terveen lapsen vointia erityisesti pitäisi tarkkailla?
[quote author="Vierailija" time="02.05.2015 klo 21:28"]Miksi normaalin synnytyksen jälkeen terveen lapsen vointia erityisesti pitäisi tarkkailla?
[/quote]
Koska ei voi tietää onko lapsi varmasti täysin terve :) Tarkkailu on yksi syy miksi lapsikuolleisuus on suomessa niin alhainen
[quote author="Vierailija" time="02.05.2015 klo 20:40"]Onko tuo yleistäkin briteissä?
[/quote] ehkäpä Katiella on kotioloihin mahd.palkata hoitsuväki.