Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä haittaa liiasta särkylääkkeiden syönnistä?

Vierailija
29.04.2015 |

Mies syö lähes päivittäin buranaa. Olen kysynyt mitä varten ja sanoi että ottaa varuilta jos pian vaikka alkaa sattua päähän. Musta ei vois typerämpää touhua ollakaan kuin ottaa lääkettä varuilta. Mitä haittaa tällaisesta voi olla?

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
29.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jatkuva särkylääkkeiden napsiminen rasittaa vatsaa ja voi aiheuttaa esimerkiksi mahahaavan tai ainakin edesauttaa sen syntymisessä (etenkin ibuprofeiini).

Vierailija
2/12 |
29.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulehduskipulääke – myös reseptittä myytävä – voi aiheuttaa vakavia, jopa kuolemaan johtavia haittavaikutuksia.
Kipulääkitystä on harkittava tapauskohtaisesti vaivan luonteen mukaan. Tulehduskipulääkehoidon aihe, annos, kesto ja yhteisvaikutukset muiden lääkkeiden ja sairauksien kanssa tulee tarkoin punnita ennen hoidon aloittamista. Suuren riskin potilaalle tulee määrätä ensisijaisesti parasetamolia.
Haittavaikutuksista tiedottamiseen tulee kiinnittää huomiota sekä reseptilääkettä toimitettaessa että myytäessä lääkettä itsehoitoon.
Yleisesti tunnettujen ruoansulatuskanavaan kohdistuvien haittavaikutusten lisäksi kaikilla tulehduskipulääkkeillä saattaa olla merkittäviä haittavaikutuksia verenkiertoelimistöön ja niiden riskiin tulee kiinnittää huomiota lääkkeen valinnassa erityisesti iäkkäillä potilailla.
COX-2-selektiiviset tulehduskipulääkkeet ovat vasta-aiheisia potilailla, joilla on iskeeminen sydänsairaus, aivoverisuonten sairauksia tai ääreisvaltimoiden sairaus. Niitä tulee käyttää varoen, kun potilaalla on sydän- ja verisuonisairauksien riskitekijöitä.
Aikaisempi ulkustauti, ruoansulatuskanavan verenvuoto, vaikea yleissairaus sekä antikoagulaatio- ja glukokortikoidihoito altistavat ulkuskomplikaatioille. Varoittava dyspepsia saattaa olla vähäinen tai puuttua. Ikääntyminen lisää ulkusriskiä ja -komplikaatioita.
Suuren riskin potilailla on tulehduskipulääkkeen kanssa käytettävä samaan aikaan ulkusta ehkäisevää hoitoa.
Jos potilaalla on ollut aikaisemmin ulkustauti, suositellaan helikobakteeri-infektion seulontaa ja hoitoa ennen kuin aloitetaan tulehduskipulääkkeen käyttö tai tromboosiprofylaksi asetyylisalisyylihapolla (ASA), mutta muuten tulehduskipulääkkeen käyttäjien helikobakteeriseulonta ei ole kustannusvaikuttavaa.
COX-2-selektiiviset tulehduskipulääkkeet aiheuttavat vähemmän ulkuksia kuin ei-selektiiviset, mutta samanaikainen ASA-tromboosiprofylaksi heikentää niiden turvallisuuden tässä suhteessa ei-selektiivisten tasolle.
Ennestään refluksitautia sairastavilla tulehduskipulääkkeiden käyttö voi lisätä ruokatorvivaurioita.
Tulehduskipulääkkeiden pitkäaikainen käyttö voi aiheuttaa suolistoon vuotavia haavaumia ja striktuuroita.
Tulehduskipulääkkeitä tulee käyttää varoen, jos potilaalla on todettu munuaisten vajaatoimintaa. Vanhuksilla ja kuivumistilassa tulehduskipulääkkeiden käyttö voi johtaa munuaisten akuuttiin vajaatoimintaan. Varsinaiset munuaiskudokseen kohdistuvat haittavaikutukset kehittyvät yleensä hitaasti.
Maksaan ja keuhkoihin kohdistuvat haittavaikutukset ovat harvinaisia, mutta ne voivat olla nopeasti eteneviä ja henkeä uhkaavia

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
29.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi kertaa vuoden sisään on miehelle tullut tosi kova kipu vatsaan. Ei ole pystynyt muuta kuin makaamaan sohvalla tuskissaan. Itse veikkaan että liittyy tähän buranan popsimiseen. Mies ei ole suostunut lääkäriin. ap

Vierailija
4/12 |
29.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todennäköisesti saa ainakin päänsäryn tuolla menolla. Käske miehes googlettaa särkylääkepäänsärky. Ja voin muuten kokemuksesta kertoa ettei ole häävi kokemus! Itse siitä joskus kärsin kun jouduin leikkauksen jälkeen särkylääkkeitä syömään päivittäin jonkin aikaa. Ja lisäksi tietenkin mitä se tekee mahalle jne.

Vierailija
5/12 |
29.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="29.04.2015 klo 11:59"]

Kaksi kertaa vuoden sisään on miehelle tullut tosi kova kipu vatsaan. Ei ole pystynyt muuta kuin makaamaan sohvalla tuskissaan. Itse veikkaan että liittyy tähän buranan popsimiseen. Mies ei ole suostunut lääkäriin. ap

[/quote]

vatsahaava? Sitähän ne usein aiheuttaa. 

Vierailija
6/12 |
29.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Appeni sai vatsahaava, joutui syömään Buranaa toiseen vaivaan. Ymmärtääkseni myös maksa- ja munuaiset voi olla vaarassa.

Miehesi kannattaisi lopettaa, ei särkylääkkeet ole mitään karamelleja. Minulla on monta vikaa selässä.  Joudun selkäkipuihin syömään Paracodia, ja otan vain, jos on oikein paha ja tuskainen yö. Päivät kestän hammasta purren ja venytellen. Välttelen särkylääkkeitä ihan vain sisuskalujani ajatellen. Ei niitä todellakaan kannata vedellä varmuuden vuoksi. Kuulostaa riippuvuudelta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
29.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liika särkylääkkeiden syönti aiheuttaa särkylääkepäänsärkyä, maksa- ja munuaisvaurioita, sisäisiä verenvuotoja ja muuta kivaa.

 

toisaalta jos särkylääkettä tarvitsee, sen syömättä jättäminen voiaiheuttaa kipua aiheuttavan tulehduksen pahenemisen (tulehduskipullääkkeen kohdalla) tai esimerkiski asentovikoja ja pysyviä hermovaurioita jotka aiheuttaa kivun kroonistumisen tavalla, jota on hankala myöhemmin hoitaa. Jos siis joku lääkäri joskus sanoo, että nyt syöt tätä buranaa kuukauden kuurin niin todennäköisesti pääsee pitkällä tähtäimellä vähemmällä kun tottelee.

 

(terveisin teini-ikäisen, lääkevastaisen reumaatikon äiti)

Vierailija
8/12 |
29.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi eniten yleistyneistä kuolinsyistä jenkeissä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
29.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehesi on tyhmä. Kerrothan hänelle, että vaikka hän ei saisi vatsahaavaa liikakäytöstä, niin särkylääkkeelle joka tapauksessa turtuu ja sitten päänsäryn oikeasti iskiessä ei enää auta mikään.

Vierailija
10/12 |
29.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maksa- ja munuaisvaivoja voi tulla. Lisäksi elimistö turtuu jatkuvaan lääkitykseen, jolloin lääkitys lakkaa tehoamasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
29.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="29.04.2015 klo 11:59"]Kaksi kertaa vuoden sisään on miehelle tullut tosi kova kipu vatsaan. Ei ole pystynyt muuta kuin makaamaan sohvalla tuskissaan. Itse veikkaan että liittyy tähän buranan popsimiseen. Mies ei ole suostunut lääkäriin. ap
[/quote]

Olisiko sappikivet?

Vierailija
12/12 |
29.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menee vatsa, maksa ja munuaiset. Ei korjaannu ikinä, kuolo korjaa.