Apua vauvan pukemiseen!
Täällä etelässä ainakin on viime päivinä ollut lämpöä +10 hujakoilla, ja nyt on tullut ongelmaksi mitä laittaa 3,5kk vauvalle päälle vaunuihin päiväunien ajaksi. Tuntuu että aina on liikaa tai liian vähän, ja olen jo ihan kypsä siihen että päiväunet jäävät joka kerta siitä johtuen puolinaisiksi.
Toki tiedän että nämä on tosi yksilöllisiä ja vauvakohtaisia juttuja, mutta kysyisinkin silti, mitä sinun vauvallasi on tähän vuodenaikaan vaunuissa päällä? Lisättäköön, että meillä vaunut ovat varjossa ja suhteellisen tuulensuojassa, jos ei olla lenkillä.
Kommentit (6)
body, housut sukat, kypärämyssy ja neulemyssy, fleecehaalari puettuna, Lassie 0 koon talvirukkaset, reimatec vk-haalari jonka käsiosat sisällevedettynä kädet siis haalarin sisällä, villasukat ja kuomat.
Alla on villapeitto ja sen päällä äp-pussi jonka päällä lapsi nukkuu matkarattaissa valjaissa sadesuoja ja fleecepeitto rattaiden päällä harso suojanaan.
Varjossa tuulensuojassa.
Minulla nuorimmainen on jo kuusi vuotta, mutta muistelisin, että kun oli tuon ikäinen ja juurikin näin keväällä, niin puin toppahaalarin ilman mitään välipukuja ja peittoja, paitsi vaunun kopan päälliskangas oli toki päällä. Päähän ohut puuvillakypärämyssy, käsiin puuvillalapaset ja jalkaan villasukat. Toppapuku on kuitenkin mukavan pehmoinen, vähän kuin makuupussi. Välillä voi käydä vauvan niskaa kokeilemassa, ettei ole hikinen tai kylmän oloinen. Muistan, että sitten lämpimät ilmat alkoi ihan niin yhtäkkiä, että siirryin unilla toppahaalarista suoraan johonkin velourpukuun.
up! Minuakin kiinnostaa :) Vauva 4kk ja esikoisen kanssa vähän pihalla näistä jutuista kun talvihaalari ei enää käy. Makuupussi tuntuu aika paljolta, mutta ilman sitä on jotenkin liian vähän.
[quote author="Vierailija" time="28.04.2015 klo 11:17"]
up! Minuakin kiinnostaa :) Vauva 4kk ja esikoisen kanssa vähän pihalla näistä jutuista kun talvihaalari ei enää käy. Makuupussi tuntuu aika paljolta, mutta ilman sitä on jotenkin liian vähän.
[/quote]
Tänään kun on luvattu +15 jopa.
Body, housut, sukat, trikoopipo. Villahaalari, tumput, villasukat ja pipo. Äitiyspakkauksen makuupussi. Villapeitto tarpeen tullen vielä päällä. Vauva 2viikkoinen.