Söitkö lapsena pumpernikkeleitä?
Tuli ihan lapsuus mieleen, kun tänään niitä ostin. Saatiin aina yksi pumpernikkeli karkkipäivänä :) Ja tämä oli 80-luvulla.
Kommentit (12)
Söin 70-luvulla, vaikken niistä erityisemmin tykännyt. Mutta nimi oli niin hauska, että pyysin äitiä niitä aina välillä ostamaan.
Onko pumppernikkelit puppelien herkkua?
Kyllä vaan, aika kuivia olivat. Vieläkö sellaisia myydään?
[quote author="Vierailija" time="15.04.2015 klo 20:37"]Kyllä vaan, aika kuivia olivat. Vieläkö sellaisia myydään?
[/quote]
Kyllä. Kolmen kpl:n paketeissa edelleen :) Nyt on muitakin makuja pinkin lisäksi.
Ärrällä myydään hyviä, ei kovia! Kahden paketti maksaa 1,50.
T. ärräntäti
2000-luvun alussa (alakoululaisina) käytiin kavereiden kanssa kesäisin maauimalassa ja sielä myytiin pumpernikkeleitä kahviossa :P Enpä muista koskaan muualla syöneeni niitä.
[quote author="Vierailija" time="15.04.2015 klo 20:32"]
Tuli ihan lapsuus mieleen, kun tänään niitä ostin. Saatiin aina yksi pumpernikkeli karkkipäivänä :) Ja tämä oli 80-luvulla.
[/quote]
Meilläkin oli vähän sama tyyli. ja 80-luvulla. Muutenkaan kyllä limppareita tms saatu. nykyään vallitsee joku sokerivallankumous
Söin!!! Olin unohtanut koko pumppernikkelit <3