En tajua lamaa , taantumaa! ov
Usassa pankit myönsivät korkeita asuntolainoja luottokelvottomille, jotta asuntojen hinnat pysyisivät korkeina. Sitten velalliset jättivät ne maksamatta.
Miten v*tussa rämä voi vaikuttaa siihen että meidän lähisiwassa maitopurkin hinta nousee tai naapurin Pena jää työttömäksi??
Kommentit (3)
Suomen vaikeudet onkin varsin pitkälle ihan omia. Muistat kai että on puhuttu rakennemuutoksen tarpeesta? Esimerkiksi siitä, että Suomesta on kadonnut yli 200 000 pääosin teollisuuden työpaikkaa pois, eikä uusia ole saatu tilalle. Suomessa on tyydytty odottelemaan, että aika hoitaisi sen, mutta se ei itsestään korjaudu.
Pankit lainaavat toisilleen myös kansainvälisesti, jolloin tommonen rahoituskriisi leviää helposti. Pankit supistivat toisilleen lainaamista, koska eivät tienneet joutuuko toinen maksukyvyttömäksi. Korkoero kasvoi, pankit vahvistivat kassavarojaan vaaditun maksuvalmiuden ylläpitämiseksi jolloin ne eivät voi antaa niin paljoa lainaa yrityksille ja kotitalouksille jotka eivät voi näin ollen tehdä investointeja mikä johtaa tuotannon ja tulojen supistumiseen.
Up