Avakadon kasvattajat, apua!
Ostin kahden avokadon paketin ja sain sitten päähäni alkaa kasvattaa avokadoa.
Pistin avokadon puolilleen vesilasiin hammastikkujen avulla ensin otettuani sen päällimäisen suojakerroksen pois. No nyt kun nuo tikut on olleet tuossa avokadossa pari kolme päivää niin siemen on tummunut huomattavasti siitä kohdasta, joihin tikuilla on pistänyt.
Toinen siemen oli käyttökelvoton (hedelmä oli homeessa) ja aivan ruskea.
Onko tuo uusi siemen nyt muuttumassa käyttökelvottomaksi vai kuuluuko tuo ruskeus asiaan, kun pintakerroksia vaurioitetaan?
Kommentit (9)
Olen kasvattanut myös avokadoja tuolla vesityylillä ja niin että siemen on puoliksi mullassa. Pesin sen siemenen ensin ja annoin kuivua. En ottanut mitään kerroksia pois?
No siis se kuori siitä päältä. Jossakin suositeltiin, että siemenen kannattaa antaa kuivua viikko tai pari, jotta kuoren saa irti helpommin. Joka tapauksessa, onko tuo ruskeus normaalia vai heitänkö siemenen jo alkuunsa roskiin? Ap
ihan normaalia että ruskistuu. omena ja banaani tekee saman.
Onko varmaa? Omenassa ja banaanissa ruskistuu se hedelmäliha. Tässä on kyse avokadon siemenestä. Ap
Mä olen vaan liottanut n. vuorokauden niitä kokonaisia siemeniä ja pistänyt multaan. Hienosti on kasvaneet.
Mäkin olen vain laittanut uoliksi siemenen multaa, ilman liotuksia. Kesti yli 1 kk ennenkuin lähti itämään.
Olen noita katsellut, eikä yhdessäkään ole tummia kohtia noiden hammastikkujen pistokohtien kohdalla, kuten tässä siemenessä on. Siksihän tässä huolettaakin, että lähteekö edes itämään. Ap
up