Yli 20 % aaton testeistä positiivisia HUSin alueella
Järkyttävä positiivisten osuus. 😀 Oi niitä aikoja, kun 4 % oli huolestuttavan suuri osuus. Mukavaa alkuvuotta kaikille!
Kommentit (19)
No aattona varmaan on testeihin mennyt vain oikeasti oireiset.
No mistäköhän johtuisi? Ei kai ainakaan siitä, että aattona on muutakin tekemistä kuin huvitestailla.
Taustalla voi olla myös kotitestien lisääntynyt käyttö. Negatiivisen tuloksen saaneet eivät mene viralliseen testiin, mikä nostaa positiivisten tulosten osuutta. Mutta tietysti myös absoluuttisten tartuntojen osuus on noussut, ja sillä on merkitystä.
No nyt on toitotettu että otetaan kotitestejä, ei mennä kolmannen rokotuksen jälkeen testiin yms, ei mennä lievillä oireilla eikä pelkästä altistumisesta jne... tottakai se nostaa positiivisten osuutta, kun "oikeasti sairastuneet" menevät. Plus että jouluaikana varmaan ei mennä kovin kevyesti, eikä sinne ainakaan Helsingissä kuulemma ole aikojakaan saanut.
Hesarissa:
Huslabissa tehtiin jouluaattona reilut 8 000 koronavirustestiä. Positiivisia tuloksista oli jo 21 prosenttia.
quote=Vierailija]No moniko aattona kävi testeissä[/quote]
No no no no no no nythän on niin, että no todellakin on. Miksi kaikki aloittavat kommenttinsa no sanalla?
Moni tekee kotitestin ja menee tekemäãn pcr testin vasta jos se on positiivinen.
Vierailija kirjoitti:
No no no no no no nythän on niin, että no todellakin on. Miksi kaikki aloittavat kommenttinsa no sanalla?
No kun on sama kirjoittaja noissa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
No no no no no no nythän on niin, että no todellakin on. Miksi kaikki aloittavat kommenttinsa no sanalla?
No kun on sama kirjoittaja noissa.
No ei ole. Minä olin yksi, muista en tiedä.
Luin jostain että testitikuista saattisi olla valmiiksi positiivista tulosta näyttämään "säädettyjä"
24.12-25-12 välisenä aikana olen saanut tietää 16 tutun koronatartunnasta ja en tiedä, että kuinka moni on lisäksi altistunut.
Helsinki
Luin jostain että jostain luin niin.
---Tämä on erittäin suuri osuus, kun vain kolme päivää sitten vastaava luku oli kymmenen prosentin tuntumassa ja siitä viikkoa aiemmin kuudessa prosentissa. Positiivisten tulosten suuri osuus kertoo sitä vakavaa viestiä, että omikron leviää nopeasti.---
---------HS:n artikkelista...
---Joulupäivänä Hus-alueella oli 68 koronavirustautia sairastavaa vuodepotilasta, joista teho-osastoilla oli 22 potilasta.
---Viime viikolla vastaava luku oli 16–18. Vuodeosastoilla oli jonkin aikaa 30–40 potilasta, nyt sekin luku on noussut 46:een. Tasapaino on kääntynyt tällä tavalla nousujohteiseksi
No mistäs tuon keksit