mies ei päästä baariin
Elikkä siis,Mieheni ei päästä minua baariin kavereideni kanssa koska ajattelee että 'huoraan" siellä ja petän häntä. Hän kuitenkin itse käy 3-4 kertaa kuukaudessa baarissa ja yleensä juo sitten sen 2-3 päivää putkeen. En ole ikinä pettänyt tai tehnyt mitään sellaista miksi mieheni ei voisi luottaa minuun,hän on itse pettänyt minua aiemmin niin mietin että voiko tässä nyt sitten olla kyse siitä että hän pelkää että kostan tms? Olen niin raivoissaan tästä tilanteesta koska eihän minun aikuisena ihmisenä tarvis kysyä mieheltäni että pääsenkö baariin??! Ja meillä on 10 kuukautinen tytär niin en ole päässyt raskauden ja synnytyksen jälkeen tuulettumaan kuin kerran ja hän on mennyt ja tullut miten haluaa. Mitä mieltä olette? Mitä mun pitäis tehdä tässä tilanteessa?
Kommentit (36)
Jos ei olisi tuota lasta, asia olisi selvä: menisit vaan. Mutta nyt asia on toki eri koska lapsi täytyy saada hoitoon että pääset lähtemään baariin. Mutta jos voit saada hoitoon jollekin muulle kuin miehellesi, niin sen kun menet vaan, vaikkei mies hyväksykään.
Täytyy kyllä sanoa että ei järin harmoniselta perhe-elämältä vaikuta tuo muutenkaan että 10 kk vauva ja mies juo useamman kerran kuussa monen päivän putkia...
Miten hän estää sinua lähtemästä?!
Oletko alaikäinen tai holhouksen alainen tai muuten vaan avuton?
Miehesi itse huoraa siellä baarissa ja siksi luulee että kaikki muutkin niin tekee.
Ota ero ja elä vapaata aikuisen naisen elämää lapsesi kanssa!
Ainakin kaikki tuollaiset tutut miehet itse pettävät. Ihmettelen niiden muijien sinisilmäisyyttä.
[quote author="Vierailija" time="09.04.2015 klo 11:44"]
Ainakin kaikki tuollaiset tutut miehet itse pettävät. Ihmettelen niiden muijien sinisilmäisyyttä.
[/quote]
Ja itsensä typistämistä lapsen tasolle, huoh!
On mustasukkanen. Jos olisin tilanteessasi, niin miettisin jo eroa. Ei ole oikein parisuhteessa, että toinen menee miten haluaa ja toinen joutuu olemaan neljän seinän sisällä pienen lapsen kanssa. Ties mitä puuhaa selkäs takana baarireissuillaan.. Mies21
Oikein. Mikään ei ole nin vastenmielistä kuin humalainen nainen.
Epätasa-arvo ja miehen alistaminenko sinun vankilaasi aitaa?! Olet iso tyttö jo! Voit tehdä omia arvioita, valintoja ja päätöksiä omassa elämässäsi. Lapsellista syyttää yksin miestä omasta tilanteesta, jos itse on passiivisena tilanteen vietävissä.
Ja lisäännyit tämän miehen kanssa...MIKSI?
Mistä jäät paitsi, jos et pääse baariin?! Nauti nyt hyvä ihminen henkilökohtaisesta arvovalinnastasi. Lapsi on pieni vain pienen hetken. Sinulla on loppuelämä aikaa tyydyttää niitä itsekkäitä tarpeita ja keksittyä itseäsi kehittäviin asioihin! Nyt on lapsen aika! Pieni lapsi tarvitsee äitiään!
[quote author="Vierailija" time="09.04.2015 klo 11:52"]
Ja lisäännyit tämän miehen kanssa...MIKSI?
[/quote]
Mies on niin ihana ja ystävällinen kun he tapasivat ja vasta lapsi toi isästä esille tämän piirteen. ;) Eihän sitä voi millään ennustaa millainen isä miehestä tulee... :D
Miksi ihmeessä siedät tuollaista vainoharhaista mustista? Vaihda mies parempi itsetuntoiseen, ellei mies luovu vastavuoroisesti omista baarireisuista. Tai anna sulle lupaa.
Yhtä hyvin sä voit sanoa miehelle, että ei käy kun nait baarin veskissä kaikki visvapillut.
kaiken laisten kusipäiden kanssa sitä ihmiset ainokaisen elämänsä viettävät
myöhästä rykiä kun on paskat housussa
[quote author="Vierailija" time="09.04.2015 klo 11:55"]
Mistä jäät paitsi, jos et pääse baariin?! Nauti nyt hyvä ihminen henkilökohtaisesta arvovalinnastasi. Lapsi on pieni vain pienen hetken. Sinulla on loppuelämä aikaa tyydyttää niitä itsekkäitä tarpeita ja keksittyä itseäsi kehittäviin asioihin! Nyt on lapsen aika! Pieni lapsi tarvitsee äitiään!
[/quote]
Olen itse ollut lasten ollessa pieni, tai itse asiassa naimisiin menosta asti, omasta tahdostani täysi kotihiiri jota ei olisi voinut baarit enää kiinnostaa, mutta silti ihmettelen tällaisia mielipiteitä.
Jos jotain äitiä kiinnostaa joskus käydä baarissa, ja lasten hoito järjestetään asiallisesti sen ajaksi, niin en kyllä ymmärrä mitä pahaa asiassa voisi olla. Kyllä sitä ehtii varmasti oikein hyvin lapseen tai lapsiinkin keskittyä, vaikka silloin tällöin kävisi ilman lasta baarissa tai jossain harrastuksessa.
Minua ei voisi kukaan kieltää tekemästä mitään. En tarvitse miehen lupaa menemisiini. En kysy lupaa. Mutta huomioin peheen tilanteen kuten miehenikin
Sitävartenhan sinne baariin lähdetään, ties vaikka tulis se yhden yön unelmamies vastaan, jonka kanssa voi vähän tuulettaa. Ei koskaan voi tietää mitä tapahtuu.
Tosin jos mies itse siellä juoksee, niin ole mitään sanomista.
Kuulostaa sellaiselta, joka itse vehtaa selkäsi takana. Muutenkin mieletön aarre tuollainen mies, joka juo 2-3 päivää putkeen..