Mitä ihmettä aikuinen nainen pukee päällensä baarikierrokselle?
Oikeasti, en ole vuosiin käynyt oikein missään ja nyt olis "tyttöjenilta" tiedossa ja kauniin pääkaupunkimme bilepaikkoja kurkattais.
Apua, tekis kieli jättää koko juttu väliin, mutta toisaalta kutkuttais lähteä..
Kommentit (18)
Kansallismekko on aina varma valinta. No mitä sulla on?? Jotakin niistä!
Esim. tämän tapaisen asun:
http://i39.tinypic.com/29l067t.jpg
Tuossa ei ole mitään liian paljastavaa/mautonta, on klassinen mutta nuorekas, eli sopii ikäisellesi hyvin. Osat ovat kaikki tyylikkäitä, pieni laukku ja hieman koruja tuovat juhlafiilistä. Valkoiset housut vielä ehkä hieman kesäiset, laittaisin niiden sijasta tummemmat. Korkkarien sijaan myös saappaat ok vaihtoehto.
Mitä tahaansa tuulipuvusta ja Nokian kumisaappaista korsettiin ja roiskeläppään.
Jos et ole alkoholia pitkään aikaan ottanut ja nyt meinaat ottaa niin valitse sellaiset vaatteet jotka kestävät läikkyvät juomat ja mahdolliset kuralammikoihin kaatumiset. Äläkä ainakaan lempikorujasi ota, hukkuvat kuitenkin. Kengät mielummin matalakantaiset kuin piikkikorot.
Nauru ja iloinen mieli ovat ne mitkä kannattaa pukea päälleen.
Mitähän aikuinen voisi pukea? Hmm... mietitäänpäs. Lastenvaatteita?
Ajattelin laittaa tuulipuvun ja korkkarit.
Peplum-mallinen paita tai mekko voisi sopia sinulle!
Tässä ihan kivan näköistä "perustyylikästä" settiä josta voisi ammentaa inspiraatiota:
http://www.lily.fi/sites/lily/files/user/5334/2013/08/tyovaatteet_1.jpg
[quote author="Vierailija" time="07.04.2015 klo 20:35"]Oikeasti, en ole vuosiin käynyt oikein missään ja nyt olis "tyttöjenilta" tiedossa ja kauniin pääkaupunkimme bilepaikkoja kurkattais.
Apua, tekis kieli jättää koko juttu väliin, mutta toisaalta kutkuttais lähteä..
[/quote]
Sama ongelma ja fiilis täällä!
Sama ongelma, ikää n. 40v, ja lievä ylipaino, ei tosin rintavarustuksessa. Oikeasti kartan tällaisia tilanteita just sen vuoksi, että pelkään mokaavani vaatevalinnassa. Eikä kaapista löydy valmiiksi mitään fiksua, olen viimeksi käynyt ns terassikierroksella 10 kiloa sitten :( tämä on oikeasti sosiaalista elämää rajoittava ongelma.
Mulla on ikää 38, enkä ajattele, että ikä olis se ratkaiseva tekijä pukeutumisessa. Pikemminkin kysymys on oman tyylin ja vartalotyypin tunnistamisesta. Ihan pintamuoti ei tämän ikäistä enää pue, mutta vintagella on mielestäni kiva leikkiä.
Viimeksi bilettämässä mulla oli mustat pillifarkut sileää samettia, mustat polvipituiset korottomat saappaat (vaivaisenluut ei kestä korkoja) ja beige kultabrokadiminimekko jostain 60-luvulta (sellainen hihaton, joka nykyaikana on pituudeltaan tunika). Pitkä tukka oli nutturalla ja iso musta villahuivi teki shaalin virkaa. Kehuja tuli.
Niin ja ikää on +30v ja kroppa normikroppa suht runsaalla povella. Mitään nakinkuorta ei vatsanahka anna anteeksi vaikken lihava olekaan. Pituutta 169cm.
ap
Nahkasaappaat, farkut, kiva toppi ja jakku.
Farkut korkkarit joku nätti toppi tai mekko...?
Sekin vielä...ei mulla ole hyvin istuvi farkkuja, ainoastaan noita ihonmyötäisiä housuja ja joitain muita. Oliskin, en vain ole löytänyt. Ja kaikki lepalahkeet tuntuu kamalilta päällä..
ap