Onko kaksi lihistä kahdella nakilla paljon?
Jaksaisitteko siis syödä kerralla kaksi lihapiirakkaa, molemmissa kaksi nakkia?
Kommentit (14)
[quote author="Vierailija" time="03.04.2015 klo 20:21"]No niitä minikokoisia kyllä uppoaisi, mutta ei normaalikokoisia. Ennen muinoin lihis kahdella nakilla ja kaikilla mausteilla (=sinappi+ketsuppi) oli normiannos, kun yöllä tultiin tansseista. Heitettiin aina keikka nakkikiskan kautta, ettei tarvinnut mennä kotona koluamaan ruokakomerolle, jolloin joku olisi varmasti herännyt ja tullut motkottamaan myöhäisestä kotiinpaluusta sun muusta.
[/quote]
Myös kurkkusalaatti ja raaka sipuli kuuluu kuvioon, mutta silloin joskus muinoin lihiksissä oli kunnon aitokuoriset höyrytetyt nakit. Nykyään ihan karmeeta kuraa.
Ja siis kaupan lihiksillä tuo menis, nakkikiska kamasta en ole varma.
Luulen, että alkaisi ällöttää liikaa ekan jälkeen vaikka usein syönkin aika paljon :D
Kyllä tuo menisi. Tosin olisin kaksi päivää salaattilinjalla tuon jälkeen..=)
En pystyis syömään, voi olla, että jäis ekakin kesken. Ja syön kuitenkin ihan normikokoisia annoksia noin muuten
Ja siis mietin kun mies sanoi, että naiselle tuollainen satsi on melkoinen.
ap
En jaksaisi. Tai jos olis pakko niin menisi, mutta tosi paha olo tuosta tulisi
Nyt menisi aika kepeästi. Raskaana ollessa on tuo annosten määrä suurentunut vaikka ruokailuväli on harventunut. :)
No niitä minikokoisia kyllä uppoaisi, mutta ei normaalikokoisia. Ennen muinoin lihis kahdella nakilla ja kaikilla mausteilla (=sinappi+ketsuppi) oli normiannos, kun yöllä tultiin tansseista. Heitettiin aina keikka nakkikiskan kautta, ettei tarvinnut mennä kotona koluamaan ruokakomerolle, jolloin joku olisi varmasti herännyt ja tullut motkottamaan myöhäisestä kotiinpaluusta sun muusta.